Správy

Elektronické sčítanie obyvateľstva: Poprad najlepší v kraji!

Historicky prvé plne elektronické sčítanie obyvateľov má za sebou ďalšiu fázu. Do akej miery sa zapojili Popradčania?

Ilustračný obrázok k článku Elektronické sčítanie obyvateľstva: Poprad najlepší v kraji!
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Do elektronického sčítania obyvateľov sa najviac ľudí zapojilo hneď v prvý deň, 15. februára využilo možnosť samosčítania 651.152 obyvateľov Slovenska. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia Štatistického úradu (ŠÚ) SR, prezentujúci prvé zistenia z elektronického zberu dát, v ktorom sa sčítalo 4.844.007, teda 86 percent obyvateľov Slovenska.

Dosiahnutý výsledok 86% preto považujeme za veľký úspech a môžeme ho vnímať ako viditeľný, pozitívny posun v digitalizácii Slovenska, v schopnosti väčšiny obyvateľstva využívať informačno-komunikačné technológie,“ informuje Štatistický úrad na svojej webovej stránke.

Výsledky podľa krajov

Prvenstvo v rámci krajov patrí Žilinskému kraju a tento kraj mal stabilne prvé miesto v podiele sčítaných obyvateľov počas celej doby online samosčítania. Sčítací formulár v Žilinskom kraji vyplnilo 92% obyvateľov. Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 90% sčítaných.

Podľa ŠÚ je na treťom mieste Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 89% sčítaných obyvateľov. Bratislavský kraj je na štvrtom mieste s 88% sčítaných obyvateľov. Nitriansky kraj je na piatom mieste 87%. 85% sčítaných obyvateľov dosahuje Banskobystrický kraj, v Prešovskom kraji sa sčítalo 83% obyvateľov a v Košickom kraji je evidovaných 79 % sčítaných obyvateľov.

Najlepší v kraji

V mestách nad 10 000 obyvateľov má suverénne najviac sčítaných Dolný Kubín v Žilinskom kraji a to až 92 %.

V Prešovskom kraji je to však mesto Poprad s 88% sčítaním.

Paradoxne v hlavnom meste Slovenska v Bratislave, kde prebiehala azda najväčšia podporujúca kampaň na sčítanie, sa do tejto akcie zapojilo 86% ľudí.

Ešte nie je koniec

Výsledok nás nesmierne teší, a v najbližších mesiacoch v spolupráci so samosprávou pripravujeme asistované sčítanie, aby sme tak pomohli aj digitálne vylúčeným obyvateľom sčítať sa,“ uvádza PhDr. Ľudmila Ivančíková, PhD., generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie.

Prvé základné výsledky sčítania chce Štatistický úrad SR poskytnúť už v roku sčítania obyvateľov, závisí to samozrejme, od pandemickej situácie a toho, kedy sa reálne ukončí asistované sčítanie. Ďalšie údaje budú k dispozícii v roku 2022 a komplexne spracované údaje pre medzinárodnú úroveň musia byť vypublikované najneskôr do začiatku roku 2024.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM