Ľubomír Hudačko Rôzne

FANTÁZIA, dokázala to! Prvou Slovenkou na vrchole Mount Everestu je Prešovčanka Lucia

Horolezkyni sa to podarilo v nedeľu 12. mája, štít Mount Everest vo výške 8 848 metrov dosiahla z nepálskej strany južnou trasou s podporou kyslíka.

Ilustračný obrázok k článku FANTÁZIA, dokázala to! Prvou Slovenkou na vrchole Mount Everestu je Prešovčanka Lucia
Zdroj: instagram.com/Lucia Janičová

Prešovčanka Lucia Janičová zdolala ako prvá Slovenka Mount Everest (8848 m.n.m.)!

„Horolezkyňa vystúpila na vrchol najvyššej hory sveta z nepálskej strany južnou stranou s podporou kyslíka. Je to historický moment pre celé Slovensko. Srdečne blahoželáme,“ pripája sa ku gratulantom aj Prešovský samosprávny kraj.

Horolezkyni sa to podarilo v nedeľu 12. mája, štít Mount Everest vo výške 8 848 metrov dosiahla z nepálskej strany južnou trasou s podporou kyslíka. Informuje o tom RTVS.

Pred 8 rokmi

Janičová došla do cieľa expedície približne o 8:28 h miestneho času.

„Janičová pracuje pre biotechnologickú spoločnosť v Škótsku ako vedkyňa v oblasti imunológie. Lezeniu sa začala venovať pred ôsmimi rokmi. Najskôr začala liezť na morských útesoch a krátkych skalných stenách. Okrem toho nabrala skúsenosti v ľadolezení a zimnom mixovom lezení,“ doplnili z RTVS.

Prvými Slovákmi, ktorí dosiahli vrchol Everestu, boli 15. októbra 1984 Zoltán Demján a Jozef Psotka, ten však cestou späť tragicky zahynul. O štyri roky neskôr dosiahol cieľ Jozef Just, ktorý sa však z expedície nevrátil. V máji 1998 vystúpili na vrchol Peter Hámor, Vladimír Zboja a Vladimír Plulík. Jánovi Čarnogurskému ml. sa to podarilo v roku 2011.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM