Peter Handzuš Kultúra

Festival štartuje spomienkou na tatranského kameramana

Dnes večer v Poprade odštartuje XIX. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF). Päťdňové prestížne podujatie ponúka 38 súťažných zo 16 krajín, besedy s výnimočnými osobnosťami, lezecké preteky, výstavu fotografií i špeciálne projekcie pr

„Tento rok máme mimoriadne veľa atraktívnych hostí, povedala by som – čo meno, to pojem. Horia Colibăşanu, skvelý rumunský výškový horolezec. Účastníci prvej úspešnej československej expedície na Nanga Parbat – tam je každé meno legendou. Denis Urubko z Kazachstanu, vážna persóna v svetovom himalájskom rebríčku. A k tomu Darek Zaluski z Poľska, ktorý tento rok vystúpil na K2. Takže je mi ťažko odporúčať návštevníkom iba jednu besedu, keď z môjho pohľadu sú vrcholy MFHF až štyri,“ uviedla riaditeľka MFHF Mária Hámrová.

Festival odštartuje dnes (12.10.) filmom z domácej produkcie S kamerou k vrcholom. Jeho autorom je Peter Púchy. Vzdáva v ňom hold tatranskému kameramanovi Jurajovi Weinczillerovi. „Bol môj kolega z televízie, aj akýsi patrón zároveň. Vždy som ho obdivoval – jeho vzťah k horám a spôsob, akým ho dokázal sprostredkovať divákom,“ povedal Peter Púchy. Na popradskom festivale nie je nijakým nováčikom, súťažil tam už štyrikrát, dva razy jeho tvorbu ocenila aj porota. Nasať festivalovú atmosféru príde aj filmár Rasťo Hatiar, jeho snímok Dotknúť sa Denali ponúka trochu netradičný pohľad na výškové lezenie. „Snažil som sa zamerať najmä na ľudí, na ich prežívanie, pocity,“ uviedol R. Hatiar a priznal, že filmovanie v extrémnych výškach nepatrilo k najjednoduchším. „Človek tým, že na kopec ťahá kameru, nemôže mať nijaké úľavy, robotu si musí urobiť ako každý iný účastník expedície. Ale nesťažujem si, je náročné pracovať v takých výškach, no je to to, čo som si vybral, čo robiť chcem,“ zdôraznil. V súťaži bude celkovo osem filmov od slovenských tvorcov, chýbať nebude ani úspešný Pavol Barabáš. Kvalitu a úroveň filmov bude posudzovať trojčlenná medzinárodná porota (Vlado Linek, Zdeněk Hrubý a Darek Zaluski). Vlani porota po prvý raz v histórii festivalu neudelila prestížnu Grand Prix. „Nemyslím si, že by tento fakt ovplyvnil záujem filmárov o súťaž. Sme medzinárodne uznávané podujatie s vážnym kreditom, úspech na našom festivale pre tvorcu neraz znamená aj štart do sveta,“ pripomenula Mária Hámorová. Festivalu v deň jeho štartu zaželala spokojných divákov a tradičnú priateľskú atmosféru.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM