Peter Handzuš Kultúra

Festival vo Východnej 1. až 3. júla

Na festivale Východná sa predstavia najlepší slovenskí folkoristi.

Súbory zo štyroch krajín budú účinkovať na 57. ročníku Folklórneho festivalu Východná 2011. Okrem Slovenska prídu z Poľska, Ukrajiny a Maďarska. Podujatie sa uskutoční 1. až 3. júla v amfiteátri uvedenej podtatranskej obce.

Novinkou najstaršieho folklórneho festivalu v SR sú interaktívne workshopy pre záujemcov o hru na rôzne hudobné nástroje, tanečné kroky alebo spev. „Možno sa naučiť aj výskanie,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka programovej rady festivalu Katarína Babčáková z Národného osvetového centra (NOC).

Podľa jej slov sa na hlavnom pódiu predstavia vybrané kvalitné súbory tejto tradičnej kultúry v detskom a dospelom veku zo všetkých slovenských regiónov. Najlepší sóloví tanečníci z tohtoročnej a vlaňajšej celoslovenskej súťaže predvedú svoje umenie v programe Šaffova ostroha, víťazne detské folklórne súbory z národnej súťaže Likavka 2010 diváci uvidia pod názvom Červené jabĺčka.

Premiérový bude spomienkový program na dve významné osobnosti slovenskej folkloristiky, ktoré tento rok ukončili svoju pozemskú púť – Klimenta Ondrejku z Liptovských Sliačov a Jozefa Majerčíka z Východnej. Okrem folkloristov z ich rodných obcí sa predstavia ďalšie súbory a v programe pod názvom Ďakujeme sú filmové ukážky súvisiace s oboma osobnosťami. Na menšom pódiu dostanú príležitosť rôzne talenty, nebudú chýbať slávnostné bohoslužby, vystúpenie profesionálneho súboru SĽUK a iné programy v rôznych častiach obce.

„Nadväzujeme na dávnejšiu tradíciu debát o problémoch vo folklórnom hnutí,“ dodala Babčáková.

Konať sa budú aj sprievodné podujatia – jarmok ľudových remesiel, tradičné kulinárske umenie z niektorých obcí, výstavy dreveného riadu a iné expozície. Na remeselných workshopoch sa napríklad možno naučiť rezbárstvu.

„Mnoho našich občanov sa už teraz podieľa na príprave folklórnych slávností. Nielen kosením trávnikov, ale aj novou elektroinštaláciou či úpravou priestorov pre stánky,“ povedal starosta Východnej Pavel Krupa.

Festival z poverenia Ministerstva kultúry SR organizuje NOC.

Text + foto: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie