Finále začalo lepšie pre Košice

HC Košice - HK Poprad 3:1 v prvom zápase finále play off extraligy.

Hokejisti úradujúceho majstra HC Košice vstúpili do finále play off Slovnaft extraligy víťazstvom nad HK Poprad 2:1 a v sérii vedú 1:0 na zápasy. Zverenci Rostislava Čadu privítajú toho istého súpera na domácom ľade vo štvrtok 31. marca (18.00).

HC Košice – HK Poprad 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 17. Dravecký (Zálešák), 31. Vorel (Zálešák, Kristek), 59. Miklík – 34. Wanvig (J. Brejčák, Rapáč). Rozhodovali: P. Grečko, J. Konc – M. Novák, P. Šefčík, vylúčení: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 6995 divákov
/Na zápasy: 1:0/
Zostavy:
Košice: Hudáček – Tabaček, Homer, Grman, Šeda, Šterbák, Deyl, Slimák – Miklík, Kristek, Vorel – Fabuš, Gron, Bartoš – Dravecký, Zálešák, Pašek – Haščák, Frolík, Jenčík
Poprad: Lipovský – J. Brejčák, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, Rogers – Škovira, Lundberg, Kuľha – Svitana, Kmiť, Kroták – Rapáč, Klouda, Wanvig – Vandas, Mlynarovič, Paločko

Úvod stretnutia patril hosťom, ktorí si počas početnej výhody o jedného hráča dokázali vytvoriť tlak, no po strelách Krotáka, Jána Brejčáka a samostatnom úniku Škoviru nedokázali prekonať dobre chytajúceho Hudáčka. V ďalšom priebehu prevzali iniciatívu Košičania, ktorí si dobrým pohybom a rýchlym prechodom do útočného pásma vytvorili viaceré šance. Najväčšiu z nich spálil Gron, z dobrej pozície poslal puk iba do dobre sa presúvajúceho Lipovského. Na druhej strane sa ocitol pred domácim gólmanom Lundberg, ale puk z jeho hokejky tesne minul bránku. Hra sa postupne vyrovnala, „kamzíci“ začali dohrávať súboje pri mantinely, dobre kombinovali a boli čoraz viac nebezpečnejší. Tri minúty pred prvou sirénou však vyhral v ich obrannom pásme buly Zálešák, puk poslal na hokejku Draveckého a ten otvoril skóre duelu – 1:0.

Druhú tretinu začali domáci presilovou hrou, nič z nej však nevyťažili, pretože popradská brániaca sa štvorica dokázala narúšať ich kombinácie. Všetko si vynahradili v 31. minúte, keď na trestnej lavici sedel hosťujúci Paločko. Zálešák našiel šikovnou prihrávkou spoza bránky dobre stojaceho Vorela, ktorý chladnokrvne zvýšil na 2:0. O tri minúty neskôr zmrazil domácich priaznivcov Wanvig, ktorý zužitkoval strieľanú prihrávku obrancu Jána Brejčáka a znížil na rozdiel jedného gólu – 1:2. Ten hostí povzbudil, čoraz viac sa tlačili do zakončenia, ale ich šance zostali nevyužité.

Do tretieho dejstva vstúpili obidve mužstvá ofenzívne naladené, no so zreteľom na defenzívu. „Oceliari“ sa snažili zvýšiť svoje vedenie, ale Lipovský sa nedal prekvapiť. Útoky sa striedali no obidvoch stranách, avšak bez patričného zakončenia. V ofenzíve boli predsa len aktívnejší Košičania, ktorým sa však nedarilo vypracovať finálnu prihrávku. Hostia dôrazne bránili a často vyrážali do rýchlych protiútokov. Tri minúty pred koncom sa Podtatranci odhodlali k hre bez brankára, no namiesto vyrovnávajúceho gólu inkasovali z hokejky Miklíka – 3:1.

Pavol Zubek, asistent trénera Košíc: „Tlak finálovej série na domácom ľade sa pre naše mužstvo podpísal na kŕčovitom úvode. Ťažšie sme sa rozbiehali, nechceli sme urobiť chyby, viazla nám kombinácia a v zakončení nám chýbal pokoj. S výsledkom sme spokojní, vedieme 1:0 na zápasy a na zajtrajší duel sa musíme inak pripraviť.“

Róbert Spišák, asistent trénera Popradu: „Bolo to taktické stretnutie z našej strany nám viazli kombinácie, takticky sme vyčkávali v strednom pásme, ale na kolená nás položili hry v oslabení. Za stavu 0:2 sa nám podarilo streliť kontaktný gól, no v závere sme už nedokázali ísť do predĺženia i keď sme odvolali brankára.“