Martin Sýkora Samospráva

Fíni sa tešia: S Popradom podpíšu Memorandum o vzájomnej spolupráci

Mesto Poprad podpíše Memorandum o vzájomnej spolupráci s fínskym mesto Oulu. Zámer schválili poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Poprade.

Ilustračný obrázok k článku Fíni sa tešia: S Popradom podpíšu Memorandum o vzájomnej spolupráci
Zdroj: Dnes24.sk

Je čo odkukať

Oulu je najväčšie mesto v severnom Fínsku. Leží na severovýchodnom pobreží Botnického zálivu Baltského mora pri ústí rieky Oulu.

„So svojimi takmer 200 000 obyvateľmi je to piate najľudnatejšie mesto Fínska. Mesto je v Európe známe okrem iného aj ako "laboratórium života“, v ktorom obyvatelia experimentujú s využívaním nových technológií ako napríklad NFC, teda bezkontaktnou komunikáciou," uviedla vedúca oddelenia strategického rozvojového manažmentu Mestského úradu v Poprade Marta Kurpašová.

Foto: Joachim Användare / Zdroj: wikimedia.com

Inteligentní Fíni

Podľa Kurpášovej sa Oulu v rokoch 2012 a 2013 umiestnilo medzi siedmimi najinteligentnej­šími mestami na svete, čo môže pomôcť aj popradskej samospráve, ktorá postupne zavádza v meste viaceré smart riešenia.

„Cieľom bude podpora vzájomného spoznávania obyvateľov, spolupráca, solidarita, spoločná orientácia na aktivity v oblasti moderných technologických riešení pre Smart City, inovatívnych a informačno-komunikačných technológií a ich využitia v praxi a zároveň i prispenie k vytvoreniu jednotnej Európy,“ priblížila.

Podľa primátora Popradu Jozefa Švagerka sa pripravuje veľká spolupráca medzi Slovenskom a Fínskom. Zároveň podotkol, že Oulu nebude družobné mesto, ale samospráva, s ktorou bude Poprad spolupracovať.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM