Pavol Krupka Kultúra

Folklórna akcia s prekvapením: Švajčiari hrali na alpský roh!

Folklór nepozná hranice. A v prípade Poľska a Slovenska to platí dvojnásobne. Spevy a tance oboch národov nezaprú príbuzenský vzťah. Na popradskom námestí to v rámci projektu Euroregióny spoločne 2012/Folklór bez hraníc ukázali folklórne súbory z obo

Hosťujúci súbor Śwarni (Zespoł góralski Śwarni) z Nového Targu predviedol tradičné goralské párové a mužské tance s rozkazovačkami a nádherné tóny ženského viachlasného spevu, aké sa v minulosti ozývali v dolinách poľského Podhalia

Popradský Vagonár, ako obyčajne, namiešal pútavú a pestrú zmes folklóru z viacerých oblastí Slovenska. Tance a žartovné spevy zo spišských Bystrian striedali hudobné a tanečné tradície zo Zemplína a napokon to boli rusínske piesne a tance z východného Slovenska.

Zúčastnené súbory vo štvrtok pred stovkami divákov ukázali to najlepšie z poľského, slovenského či menšinového folklóru. Niekomu však možno chýbalo (aspoň v závere) spoločné javisko, aby myšlienka podujatia vynikla ešte lepšie.

Prvé tóny na popradskom pódiu patrili úplne inému súboru. Popradskí organizátori z oddelenia kultúry využili skutočnosť, že pod Tatry zavítala šestica zahraničných hudobníkov, hráčov na tradičný alpský roh. Zoskupenie Alphorn Ensemble Engiadina prišlo na priateľskú návštevu zo švajčiarskeho St. Moritzu a svojím vystúpením si získalo sympatie popradského publika.

Goralský súbor ŚWARNI vznikol v roku 1973 a v našom regióne už vystúpil pri rôznych príležitostiach, napríklad v rámci Zamagurských folklórnych slávností. Množstvo vystúpení doma a v zahraničí absolvoval aj domáci súbor Vagonár, ktorý v tomto roku oslávi 60. výročie svojho založenia.

Projekt spoločného vystúpenia folklórnych súborov bol podporený z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Poprad24 Foto: Pavol Krupka Video: Pavol Krupka

Folklórna akcia s prekvapením: Švajčiari hrali na alpský roh!
1
Galéria
folklor-pp
18
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie