Peter Handzuš Kultúra

Goralské rozprávky priblížia tradície a kultúru goralov na Zamagurí

Počas tohto leta sa na Zamagurí natočil film Goralské rozprávky, ktorý v sebe zahŕňa tri tradičné rozprávky z tohto regiónu. Ingrid Majeriková z vydavateľstva Goralika informovala, že rozprávky sú z autorskej dielne Viktora Majerika a Petra Glocku.

„Účelom a nosnou myšlienkou projektu je zdokumentovať ľudové tradície, architektúru a tradičný kroj goralov a podať túto dokumentáciu v zaujímavom rozprávkovom štýle za pomoci príbehov o goraloch, predovšetkým mladšiemu publiku, teda deťom,“ priblížila myšlienku vzniku projektu Majeriková. Rozprávky boli nakrútené za pomoci študentov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Pochádzajú od slovenského spisovateľa Viktora Majerika, ktorý podstatnú časť svojho života prežil na Zamagurí.

Zostavovateľom rozprávok je Peter Glocka, herecké obsadenie je z časti profesionálne a ďalšie úlohy obsadili ochotnícki herci z divadla Ramagu zo Spišskej Starej Vsi. Divadlo Ramagu je zároveň hlavným producentom filmu. „Divadelníci i režisér filmu Lukáš Marhefka majú značné skúsenosti s tvorbou audiovizuálnych diel, takže predpokladáme veľký záujem zo strany Zamagurčanov a rovnako aj milovníkov ľudových tradícií a zvykov,“ priblížila vízie Majeriková. Na natáčaní filmu sa zúčastnili aj herci z Divadla Commedia Poprad či profesionálny herec a zároveň rodák zo Spišskej Starej Vsi Daniel Výrostek.

Projekt bude podľa nej propagovaný v regióne Zamaguria, spolu v 13 obciach, okrem toho v Krakove a v dedinách na Orave a Spiši na území Poľska, kde dodnes žije obyvateľstvo hlásiace sa k slovenskej národnosti. „Projekcia filmu bude realizovaná nielen v každej zamagurskej obci, ale sprístupnený bude aj širokej verejnosti,“ uviedla Majeriková. Okrem iného budú Goralské rozprávky odprezentované v novembri tohto roku na veľtrhu knižných vydavateľstiev v bratislavskej Inchebe a tiež v decembri v Poľskom inštitúte v Bratislave. „Slávnostná premiéra je naplánovaná na 15. októbra,“ doplnila.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie