Martin Sýkora Iné športy

Horská cyklistika pod Tatrami: Na štart ME vo Svite aj s Kulhavým

V podtatranskom meste Svit sa v rámci 18. ročníka Škoda Horal MTB Maratónu uskutočnia majstrovstvá Európy v horskej cyklistike. Na štart sa postaví 300 pretekárov!

Ilustračný obrázok k článku Horská cyklistika pod Tatrami: Na štart ME vo Svite aj s Kulhavým
Zdroj: ŠK HORAL

Dva dni, dve trate

Augustový európsky šampionát bude prebiehať na dvoch tratiach. V piatok 11. augusta sa na popradskom námestí sv. Egídia uskutoční Horal Eliminator, teda šprint na krátkom okruhu. Štartovať budú vždy štyria cyklisti, z ktorých dvaja postúpia ďalej. Samotné finále sa podľa slov Zimu pôjde vo večerných hodinách.

V sobotu 12. augusta bude na programe Škoda MTB Horal Maratón. V nedeľu 13. augusta sa bude bojovať o tituly majstrov Európy. „Preteky budú prebiehať na tých istých tratiach, na ktorých sa deň predtým uskutoční maratón,“ poznamenal riaditeľ pretekov Ivan Zima. Paralelne so šampionátom bude v nedeľu vo Svite prebiehať aj Detská tour Petra Sagana.

Zdroj: ŠK HORAL

Konečne nefalšovaná horská cyklistika

Dlhá trať pre kategóriu Elite bude mať 134 km, kratšia trasa s dĺžkou 74 km bude určená pre ženy a starších pretekárov. Trať Elite povedie podľa slov riaditeľa pretekov zo Svitu, smerom na Spišskú Teplicu do Lopušnej doliny a odtiaľ na Vikartovce. Smeruje až ku Slovenskému raju k obci Vernár, odtiaľ smerom na Telgárt, Šumiac a Kráľovú hoľu. Horskí cyklisti pôjdu naspäť smerom na Liptovskú Tepličku, Lopušnú dolinu a cieľ pretekov bude vo Svite. Trať bude mať 4500 metrov výškového prevýšenia, najvyšší bod bude Kráľová hoľa (1948 m n. m.).

„Trať je zaujímavá a myslím si, že bude väčší počet účastníkov. Minulé ročníky mali pokojnejšie terény. Práve táto trať je taká, ako by mala vyzerať pre horskú cyklistiku,“ povedal generálny sekretár Európskej cyklistickej únie (UEC) Enrico Della Casa.

Organizátori podujatia sa v uplynulých rokoch boli pozrieť aj na európsky šampionát v Nemecku a Lotyšsku. „Budeme iní v charaktere trate. Tam to boli 50 km okruhy v zvlnenej krajine. U nás je to jeden dlhý 134 km okruh v horskom prostredí, takých maratónov v Európe veľa nie je,“ podotkol riaditeľ pretekov.

Tlačová konferencia k Majstrovstvám Európy v horskej cyklistike
22
Galéria
Foto: Peter Handzuš

Prídu aj najlepší

Na pretekoch by sa malo zúčastniť zhruba 300 špičkovým pretekárov z celej Európy, na čele s českým olympijským víťazom z Londýna 2012 Čechom Jaroslavom Kulhavým, ale aj slovenským pretekárom Tomášom Višňovským.

„Verím, že vďaka majstrovstvám Európy sa spozná v cyklistickom svete aj mesto Svit. Videl som štart aj cieľ, kde budú všetky oficiálne veci predbiehať a všetky body sú splnené tak, aby sa pracovalo dobre. Videli sme aj časť trate a bude veľmi zaujímavá pre všetkých účastníkov,“ poznamenal Della Casa. Riaditeľ Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara uviedol, že v minulosti v roku 2011 boli majstrovstvá Európy v Dohňanoch úspešné a verí, že podobne to bude aj v tomto prípade.

Trať si vo štvrtok pozrel aj paralympijský víťaz v dráhovej cyklistike Jozef Metelka. „Pre mňa a moje úspechy bola horská cyklistika veľmi dôležitá, keďže som v nej začínal. Horské bicykle boli mojim prvým kontaktom s rýchlosťou a technickosťou. Spájajú sa aj so slobodou. Tá sa ďalej rozvíjala v ďalších cyklistických odvetviach,“ povedal Metelka. Ako uviedol, na šampionáte sa nezúčastni, nakoľko bude v tom čase v Južnej Afrike.

Video: Martin Sýkora / Zdroj: YouTube.com
Tlačovka k ME v horskej cyklistike Liptovská Teplička 03/2017
1
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM