Peter Handzuš Správy

Horskí záchranári bilancovali. V lete pomáhali 117 zablúdeným turistom

Horskí záchranári museli počas tohtoročnej letnej sezóny pomáhať až 117 turistom, ktorí v horách zablúdili, alebo uviazli v ťažkom teréne. Podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu šlo väčšinou o neskúsených návštevníkov, ktorí bez adekvátnej výstroje nemali v daných miestach čo robiť.

Ilustračný obrázok k článku Horskí záchranári bilancovali. V lete pomáhali 117 zablúdeným turistom
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

„V podstate 20 % všetkých zásahov tvoria ľudia zablúdení alebo uviaznutí, čo svedčí o tom, že títo ľudia nie sú dobre pripravení, nepoznajú trasu a nemajú zvolené núdzové postupy, ako sa vrátiť,“ zhodnotil Janiga. Turisti by si v prvom rade podľa neho mali dobre naplánovať túru, správne plánovanie je základný akt, vďaka ktorému sa môžu zdraví vrátiť domov.

Letná sezóna bola z pohľadu počasia veľmi dobrá, podmienky boli pre turistiku a šport na horách priam ideálne. „Zaznamenali sme už tretí rok po sebe nárast úrazovosti, zmenila sa nám skladba zachraňovaných turistov, stále vedú Slováci, avšak Čechov už predbehli Poliaci. Počas tejto sezóny sme zaznamenali viac ako 50-% nárast úrazovosti oproti letu 2010,“ objasnil Janiga. Pripisuje to predovšetkým faktu, že turistov je v horách viac ako po minulé roky, ale tiež tomu, že množstvo z nich sa pohybuje mimo vyznačených turistických trás.

Najviac smrteľných úrazov bolo vo Vysokých Tatrách

Celkovo zaznamenali záchranári 13 smrteľných úrazov, ďalšie tri sa stali ešte pred začiatkom letnej sezóny, z toho desať bolo vo Vysokých Tatrách. Medzi najnáročnejšie záchranné akcie Janiga zaradil dve, pri ktorých zachraňovali turistov zo západnej steny Gerlachovského štítu. Celkovo museli z Gerlachu pomáhať 23 turistom.

„Vďaka aktivitám, aby sa Gerlachovský štít sprístupnil pre bežnú verejnosť, sme sa viac sústredili na túto problematiku. Tých 23 výjazdov je relatívne vysoké číslo na jeden masív, mnohé zásahy boli v exponovanom, ťažkom horolezeckom teréne,“ upozornil šéf HZS.

Celkovo museli horskí záchranári počas leta pomáhať viac ako 440 turistom, pričom najviac, takmer 200, potrebovalo pomoc HZS vo Vysokých Tatrách. Pozitívom podľa Janigu je fakt, že sa oproti minulému roku o 20 % znížil počet zachraňovaných českých turistov. Naopak až o 40 % sa zvýšil počet zásahov v Nízkych Tatrách.

Niektorí sa prídu poďakovať

Medzi najkurióznejšie prípady šéf HZS zaradil ten, keď pomáhali turistovi dostať sa zo Štrbského štítu. „Chcel sa dostať až do Zakopaného, avšak pre zhoršené poveternostné podmienky bol nútený nocovať na vrchole. Ráno sa chcel z ťažkého terénu dostať, tak zhodil ťažký ruksak, avšak ďalej sa už nevedel pohnúť. Tak tam ostal ďalší deň bez potrebnej výstroje, ruksak ostal asi 150 metrov pod ním,“ vysvetľuje Janiga. Až neskôr jeho volanie o pomoc začuli turisti z Kôprovského štítu, ktorí zavolali na pomoc HZS. Záchranári mu pomáhali zliezť dolu ďalšiu noc. „Našťastie sa tento prípad skončil šťastne, ten horolezec sa nám aj veľmi pekne poďakoval,“ uzavrel Janiga.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie