Peter Handzuš Rôzne

Horskí záchranári budú jazdiť v nových autách

Horskí záchranári budú životy turistov zachraňovať na nových terénnych autách. Celkom sedem LandRoverov Defenderov im v piatok ráno v Starom Smokovci odovzdal do užívania dosluhujúci minister vnútra Daniel Lipšic.

** „Staré autá tu boli už od roku 1998, 1999, takže predsa len ich použitie už bolo komplikovanejšie. Horskí záchranári hlavne v zime plnia náročnú prácu, verím, že tieto nové vozidlá pomôžu, aby technika pri záchranných prácach bola na špičkovej úrovni,“** povedal Lipšic.

Sedem terénnych áut stálo viac ako 570.000 eur. Bola to požiadavka Horskej záchrannej služby (HZS). „Niektorá technika v HZS už pomaly dožívala, tieto stroje sa stávali rizikovými pri záchranných akciách. Posledné roky sa nám nedarilo obnoviť techniku tak, ako by sme chceli,“ konštatoval riaditeľ HZS Jozef Janiga. Záchrannú techniku, nielen čo sa týka áut, treba podľa neho pravidelne obmieňať. „To nie sú jednorazové veci, ktoré sa nakúpia a majú nekonečnú životnosť. Techniku treba obmieňať, aby sme vedeli zabezpečiť zdravie a život záchranárov, aby sme boli spoľahliví pri záchranných akciách a zároveň šli s trendmi vo svete,“ vysvetľuje Janiga.

Každé oblastné stredisko HZS na Slovensku dostalo jedno nové auto. LandRovery majú stály pohon všetkých štyroch kolies a v teréne 100% stúpavosť. Súčasťou výbavy je napr. ABS fungujúce aj v teréne, či prídavné reflektory potrebné pri zhoršenej viditeľnosti.

Text + Foto: TASR

zachranari
5
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie