Monika Vengrínová Kultúra

Hviezdy svetového formátu i mladé talenty zažiarili v Kežmarku: Výťažok z galakoncertu poputuje hendikepovaným deťom

Spojiť umenie, talentovaných mladých ľudí a charitu sa rozhodol portál Opera Slovakia. Hlasy výnimočných operných spevákov tak rozozvučali drevený artikulárny kostol v Kežmarku, pričom výťažok tohto krásneho charitatívneho galakoncertu poputuje detičkám s viacnásobným postihnutím.

Ilustračný obrázok k článku Hviezdy svetového formátu i mladé talenty zažiarili v Kežmarku: Výťažok z galakoncertu poputuje hendikepovaným deťom
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Benefičný operný galakoncert bol vyvrcholením osláv portálu Opera Slovakia, ktorý v týchto dňoch oslavuje tretie výročie od svojho spustenia. Prvým krokom osláv bol koncert mladých talentov v skanzene Starý Klíž a druhým spustenie nového webu.

Pomôcť postihnutým, prezentovať pamiatky i mladé talenty

Portál chce ísť nekomerčnou cestou, výťažok z opery sa rozhodol venovať Občianskemu združeniu Nezábudka z Liptovského Hrádku, ktoré združuje deti postihnuté mentálne aj fyzicky. „Celá čiastka bude poskytnutá na vybudovanie denné centra pre rodičov s takto postihnutými deťmi, kde nájdu či už poradenskú alebo psychologickú pomoc. Pôjde o prvé denné centrum na Liptove, takže som rád, že môžeme prispieť. Nechceme sa oblievať vedrami s ľadom, ale chcem ľuďom priniesť umenie, pretože aj to je cesta, akou na tieto veci možno upozorniť,“ myslí si šéfredaktor portálu Opera Slovakia a zároveň organizátor operného gala koncertu Ľudovít Vongrej.

Cieľom tohto projektu tak bolo získať peniaze pre postihnuté deti, ale i prezentovať historické pamiatky Slovenska, portál je totiž sledovaný aj zahraničnými čitateľmi. Aj preto sa galakoncert konal v drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku. Výber však bol i iniciatívou umelcov z východného Slovenska. V neposlednom rade chceli organizátori koncertu predstaviť mladých začínajúcich operných spevákov, ktorí už nejaké úspechy majú za sebou a premiešať ich so stálicami domácej i medzinárodnej opernej scény.

Niekoľko generácií na jednom „pódiu“

V rámci koncertu si tak diváci mohli vychutnať krásne hlasy niekoľkých generácií. Najmladším bol štrnásťročný Košičan Matej Rendoš, ktorý sa spevu venuje od troch rokov, k tomu sólovému sa dostal v šiestich, keď nastúpil na základnú umeleckú školu. „Operný spev ma veľmi baví a hodlám v ňom pokračovať aj v budúcnosti. Od malička každý deň cvičím a mám za sebou už niekoľko úspechov,“ pýši sa Matej. Medzi tie najväčšie považuje veľké i medzinárodné súťaže v minulom roku, kedy sa mu podarili vyhrať tri v priebehu jedného týždňa, zlaté pásmo v Banskej Bystrici, či absolútne víťazstvo na medzinárodnej súťaži v Olomouci. „Nejde o to vyhrať, ale zúčastniť sa. Keď však zažijete takéto úspechy, je to pre vás šok tak, ako to bol šok i pre mňa. A veľmi ma teší i to, keď môžem vystupovať s takýmito hviezdami, ako teraz tu,“ pokračoval mladý nádejný operný spevák.

Naopak, najstaršou účinkujúcou bola dlhoročná sólistka Košického divadla Emília Csémy. Okrem nej sa predstavila i sopranistka Marianna Hochelová, mezzosopranistka Judita Andelová či študent košického konzervatória Martin Kováč. Pôvodne bol medzi pozvanými i tenorista Peter Berger, ktorý sa však z vážnych dôvodov ospravedlnil. Nahradil ho tak sólista košickej opery Jaroslav Dvorský.

Najväčšou hviezdou koncertu bola mezzosopranistka, hviezda medzinárodnej opernej scény a sólistka Deutsche Oper Berlin Jana Kurucová. „Je to krásny pocit, keď sa človek vracia na miesta, kde spieval svoje prvé koncerty. Takto si môže zrekapitulovať, kde všade už spieval a kam sa za tie roky posunul. Veľmi rada som prijala toto pozvanie,“ povedala.

Kultúra na konci záujmu spoločnosti

Partnerom podujatia sa stala spoločnosť Deluvis, ktorá zriadila fond pomoci, v rámci ktorého pomáha tým najslabším skupinám, či už dôchodcom alebo mladým ľuďom, ktorí nemajú toľko šťastia ako zdraví ľudia. Okrem toho je ich cieľom podporovať mladých umelcov. „Vieme, že podpora v dnešnej dobe je skôr orientovaná na šport a celospoločensky populárne aktivity, ale kultúra je na konci záujmu. Na Slovensku je však množstvo talentov, ktoré nemajú možnosť prezentácie. Preto chceme dať týmto talentom možnosť vystupovať, prezentovať sa, aby sa takto postupne mohli dostať i na medzinárodnú scénu,“ dodal Martin Keszöcze.

Benefičný operný gala koncert v Kežmarku
1
Galéria
Charitatívna opera v drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku
22
Galéria
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM