Správy Prezidentské voľby

Iniciatíva Za slušné Slovensko chce motivovať k voľbám: V rámci turné príde aj do Kežmarku

Iniciatíva Za slušné Slovensko okrem zhromaždení, ktoré aj pred pár dňami organizovali vo viacerých mestách, vyráža na turné. V rámci neho chce ľudí motivovať, aby prišli voliť. Zastavia sa i v Kežmarku a v Starej Ľubovni.

Ilustračný obrázok k článku Iniciatíva Za slušné Slovensko chce motivovať k voľbám: V rámci turné príde aj do Kežmarku
Zdroj: Milan Kaplan

Iniciatíva Za slušné Slovensko chce ľudí motivovať, aby sa zúčastnili marcových prezidentských volieb a volili v nich zodpovedne. Vyráža preto na dvojtýždňovú cestu po Slovensku, počas ktorej navštívi 40 miest, v 12 z nich sa budú konať aj diskusie. Jedným z nich bude Kežmarok, kam prídu diskutovať 5. marca o 18:30, pričom konkrétne miesto diskusie bude ešte upresnené. V ten istý deň sa tiež organizátori turné zastavia aj v Starej Ľubovni, kde sa s občanmi stretnú na Námestí sv. Mikuláša. Zastihnete ich tu medzi 12:00 a 16:00 hodinou.

Zástupcovia iniciatívy deklarujú, že pred prvým kolom prezidentských volieb nebudú podporovať konkrétneho kandidáta na prezidenta a s ľuďmi chcú len diskutovať o dôležitosti volieb a o tom, prečo treba pozorne sledovať a spoznať jednotlivých kandidátov. Uviedli to na pondelkovom tlačovom brífingu v Bratislave.

Juraj Šeliga z iniciatívy tvrdí, že chcú motivovať a mobilizovať. Pre ľudí si pripravili noviny o voľbe prezidenta, knihy či dotazník. Občanov sa chcú pýtať, ako si predstavujú slušné Slovensko, aké veci ich trápia, ako vnímajú úrad prezidenta a či pôjdu voliť. „Považujeme za svoju povinnosť diskutovať s ľuďmi o tom, že je dôležité voliť kandidáta na prezidenta, ktorý je jasne proeurópsky, vyznáva demokratické hodnoty, odmieta konšpirácie i nenávisť a nehlási si sa k neofašizmu,“ povedal Šeliga.

Turné nie je kampaňou za jedného kandidáta

Iniciatíva deklaruje, že jej turné po Slovensku nie je kampaňou za jedného konkrétneho kandidáta. Jej zástupcovia vyhlásili, že pred prvým kolom prezidentských volieb nebudú podporovať konkrétneho kandidáta na prezidenta. „Vyberali sme mestá podľa toho, kde máme kolegov – spoluorganizátorov a zároveň podľa toho, kde je nízka volebná účasť, kde boli preferencie fašistických strán, kde vnímame potrebu dialógov o demokratickom smerovaní krajiny a dôležitosti volieb,“ spresnila Eva Lavríková z iniciatívy. Cestu po Slovensku si hradia zo svojho transparentného účtu, na ktorom sú podľa Šeligu finančné dary od ľudí zo Slovenska. Od marca 2018 do súčasnosti sa podľa jeho slov na účte vyzbieralo 190 tisíc eur.

Na post prezidenta SR je 14 kandidátov, dve ženy a 12 mužov. O hlasy Slovákov v marcových voľbách sa uchádzajú v abecednom poradí zoradení kandidáti: Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Voľby prezidenta SR sa uskutočnia 16. marca, prípadné druhé kolo 30. marca.

foto: ilustračné

Takto vyzeralo zhromaždenie iniciatívy Za slušné Slovensko pri príležitosti výročia úmrtia Jána Kuciaka a jeho partnerky, v susednej Spišskej Novej Vsi.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie