Pavol Krupka Kultúra

Jamadan nás preniesol do saván západnej Afriky

Popradským námestím zneli v piatok večer zvuky a rytmy africkej savany. V pestrých kostýmoch západnej Afriky tu vystúpila štvorica bubeníkov z bratislavskej skupiny Jamadan, doplnená popradským hudobníkom Zbyňom Džadoňom. Na ich vystúpenie sa prišli

Jamadan ukázal tradičné a pestré rytmy a piesne z oblastí štátov Mali, Guinea a Senegal. Tento štýl hudby, známy tiež ako Manding, je dnes rozšírený takmer po celom svete. Rozkvet zaznamenal najmä v 60-tych rokoch, keď sa interpreti z uvedených oblastí vydali za hranice svojich domovín a očarili Európu osobitou kultúrou a jedinečným hudobným cítením.

Rytmy Manding a s nimi súvisiace piesne sa spájajú s rôznymi príležitosťami, napr. zber úrody, svadba, obriezka, zvádzanie opačného pohlavia a podobne. Viacerým druhom bubnov v pulzácii rytmu asistujú aj drobnejšie rytmické nástroje. Skupina Jamadan vo svojich vystúpeniach využíva aj spev a melodiku jednoduchých nástrojov, ak sa k nim pridá Zbyňo Džadoň, pribudne aj basová gitara.

Africký repertoár postupne rozširuje aj o modernejšie prevedenia pôvodných rytmov v podobe rôznych latinskoamerických hudobných štýlov a smerov. Tak aj v Poprade zaznela pieseň pôvodom mexického gitaristu Carlosa Santanu. Pätica zahrala aj vlastnú skladbu s názvom Afrika.

Poprad24/jamadan.sk Foto: Pavol Krupka Video: Pavol Krupka

Jamadan nás preniesol do saván západnej Afriky
1
Galéria
jamadan
13
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie