Ilustračný obrázok k článku Janka (21) v našom meste pestuje zaujímavé umenie: V Poprade tetuje ľudí, s lebkami ale u nej nepochodíte
Zdroj: Dnes24.sk

Janka (21) v našom meste pestuje zaujímavé umenie: V Poprade tetuje ľudí, s lebkami ale u nej nepochodíte

Volajú ju Bambi a tetovať túžila od malička. Teraz sa tomuto umeniu venuje naplno a za jeden mesiac dokáže potetovať aj štyridsať ľudí. Špecializuje sa na grafické motívy, inšpiráciu hľadá zvyčajne v prírode a jej obľúbený štýl je tzv. dotwork.

Monika Vengrínová Rôzne
Monika Vengrínová Rôzne

Janka (21) v našom meste pestuje zaujímavé umenie: V Poprade tetuje ľudí, s lebkami ale u nej nepochodíte

Volajú ju Bambi a tetovať túžila od malička. Teraz sa tomuto umeniu venuje naplno a za jeden mesiac dokáže potetovať aj štyridsať ľudí. Špecializuje sa na grafické motívy, inšpiráciu hľadá zvyčajne v prírode a jej obľúbený štýl je tzv. dotwork.

Ilustračný obrázok k článku Janka (21) v našom meste pestuje zaujímavé umenie: V Poprade tetuje ľudí, s lebkami ale u nej nepochodíte
Zdroj: Dnes24.sk

Jana Škváreková pochádza zo Svitu, svoje tetovacie štúdio Nygma má však v Poprade. Venuje sa len tetovaniu, a to takmer rok a pol. V budúcnosti by si k nemu chcela pridať aj piercing a prípadne i ďalšie telesné modifikácie. Do života má veľa plánov, všetky chce preto realizovať postupne.

Dobrý tatér musí byť umelec a musí vedieť kresliť. Ako si sa k tetovaniu vôbec dostala?

Kreslím od kedy som dokázala udržať ceruzku v ruke a živiť sa umením bolo mojim snom od detstva. Nechcela som ale dosiahnuť to, aby moje kresby alebo obrazy zapadali niekde na pôjde prachom. Chcela som tvoriť umenie, ktoré bude doslova chodiť po uliciach (úsmev). Pamätám si, ako som desaťročná sedela pred telkou a s otvorenými ústami pozerala dokumenty o tetovaniach. Povedala som si, že toto raz budem robiť aj ja (úsmev). Jedného dňa som sa rozhodla, že prišiel čas a tak som odišla z vysokej školy, založila štúdio a tetujem.

Máš určité motívy, ktoré sú tvojou srdcovkou? Čo tetuješ najradšej?

V podstate sa špecializujem na grafické motívy. Milujem geometriu, rovné línie a osovo súmerné objekty ako napríklad mandaly. Som chorobný detailista a veľmi mi záleží na symetrii. Z toho dôvodu si zakladám na perfektných a presných linkách. Taktiež rada tetujem abstrakty, rôzne čiary, škvrny kombinované napríklad s prírodnými motívmi. Pri tvorbe veľmi často hľadám inšpiráciu práve v prírode. Môj obľúbený štýl je aj takzvaný „dotwork“. Je to štýl tetovania, pri ktorom sú motívy tvorené bodkami. Rada tetujem nápisy, pretože sú pre mňa oddychom (úsmev).

A čo naopak nemusíš?

Odmietam tetovať realistiku, hlavne lebky a portréty, potom tribaly a rôzne ďalšie tieňované záležitosti.

Ako prebieha výber vhodného motívu pre toho-ktorého záujemcu o tetovanie?

Naučila som sa mať potrebu realizácie samej seba, čo znamená, že vždy keď to ide, presviedčam ľudí na moje originálne návrhy, ktoré na sebe nemá nik iný.  Zároveň zaručujem ľuďom že to, čo majú vytetované už nikdy nebudem opakovať pri nikom inom. Samozrejme poskytujem konzultácie, pretože sú prirodzenou súčasťou procesu komunikácie medzi mnou a zákazníkom od prvého kontaktu až po samotný deň tetovania. Pri tejto komunikácii s človekom preberiem samotný motív pri ktorého tvorbe vychádzam samozrejme z predstáv zákazníka, ale aj tieto jeho predstavy musím často korigovať z toho dôvodu, že nie všetko je realizovateľné na ľudskej koži.

Kreslenie motívov je súčasťou tetovania. Ako to prebieha u teba?

Mnohí si myslia, že ja im pripravím aspoň tri návrhy a oni si jeden vyberú. Ale tak to nefunguje. Návrh sa totiž nedá nakresliť za 15 minút. Niekedy mi to trvá niekoľko hodín a nemám toľko času, aby som každému mohla vytvoriť niekoľko možností. Kreslím jeden návrh ktorému predchádza podrobná komunikácia so zákazníkom. Pri kreslení návrhov taktiež vychádzam aj z anatómie ľudského tela, aby tetovanie presne sedelo na miesto, na ktorom bude vytetované. Nie vždy je však kreslenie nutné, ako napríklad keď ide o nejaký nápis, alebo drobnosť. Detaily sa riešia až priamo na mieste v deň tetovania. Vždy si ľudí objednávam tak, aby som mala na každého dostatok času. Tetovanie si vyžaduje pokoj a sústredenie. Je to na celý život, tak sa nie je kam ponáhľať.

Tetovanie je časovo náročné. Najmä veľké motívy ti asi dajú dosť zabrať. Ako dlho celý proces tetovania trvá?

Tetovanie nie je ako keď kreslíte na papier. Trvá to oveľa dlhšie. Ľudia majú predstavu, že sa napríklad také stehno dá celé potetovať na jedenkrát, že rukáv sa dá vytetovať na tri sedenia, atď. Nie, trvá to oveľa dlhšie, a keď má byť práca kvalitná, vyžaduje si veľa hodín. Samozrejme, závisí to aj od motívu. Všetko je veľmi individuálne.

Majú niektorí ľudia nejaké požiadavky, pri ktorých len nechápavo krútiš hlavou?

Vedia ma napríklad pobaviť také tie typy správ ako napríklad: „ Čau chcem tetovanie, ale neviem ani čo, ale chcem ho hneď, najlepšie zajtra.“ Alebo: „Čau chcem tetovanie. Urob mi aspoň tri návrhy a ja si vyberiem.“ Nakresliť tri návrhy rozhodne nemám čas a preto s ľuďmi niekedy komunikujem aj niekoľko týždňov, aby sme dospeli k takému záveru, kedy bude môj zákazník spokojný na prvýkrát ."

Samotný proces tetovania bolí. Na ktorých miestach na tele je bolesť, z tvojej skúsenosti, najväčšia?

Každý jedinec inak zvláda bolesť. Niekto vydrží viac, niekto menej. Záleží aj od miesta tetovania. Niekde je to vyslovene príjemné a niekde to vie byť až neznesiteľné. Väčšinou však prirovnávam tetovanie pocitu, ako keď si intenzívne a dlho škrabete kožu na jednom mieste. Najbolestivejšie oblasti sú podľa môjho názoru tam, kde prechádzajú šľachy priamo v podkoží. Taktiež tam, kde sú takto priamo pod kožou kosti.

Je teda možné sa na túto, zvyčajne niekoľko hodinovú bolesť, pripraviť?

Na tetovanie je dobré sa určitým spôsobom pripraviť psychicky. Čím väčšiu bolesť budete očakávať, tým viac vás to milo prekvapí keď to príde. Mám svoju vlastnú skúsenosť s tým, že keď mi príde človek vystrašený, vystresovaný tak vydrží v pohode niekoľko hodín. Ak je to naopak tak ľudia nevydržia tak dlho. Je dobré si so sebou vždy zobrať dostatok tekutín a jedla s veľkým obsahom cukru. Tetovanie nie je veľká bolesť, ale dlhodobá. To znamená, že organizmus to veľmi vyčerpáva, takže mu treba dodávať energiu. Tým pádom človek vydrží dlhšie.

O tetovanie sa treba starať…

Samozrejme, tetovanie si vyžaduje určitú starostlivosť. Túto má každý tatér individuálnu. Ja radím ľuďom starať sa o tetovanie tak, ako sa starám aj ja a čo mám na sebe samej odskúšané.

Tetovanie je takmer nezvratný proces. Na svojom tele ho budeme nosiť celý život. Ako si vybrať dobrého tatéra tak, aby som svoje rozhodnutie dať sa potetovať nakoniec neoľutovala?

Polovica úspešného vytvorenia tetovania je v rukách tatéra, tá druhá polovica v rukách zákazníka. K tetovaniu treba pristupovať s určitou dávkou zodpovednosti. Nie vždy sú nedostatky chybou umelca. Je však skvelé, ak si ľudia vyberajú naozaj profesionálov. Samozrejme, že v štúdiu stojí tetovanie viac, ako u kamaráta v kuchyni, ale treba zobrať na vedomie, že ide naozaj o dlhodobú, respektíve doživotnú investíciu. Určite sa to oplatí. Vždy si treba pozrieť portfólio umelca, u ktorého sa chcem dať tetovať a na základe toho sa rozhodnúť, ku komu pôjdem. Spokojnosť zákazníka bude určite ovplyvnená jeho rozhodnutím.

Ako dlho tetovanie vydrží také pekné, ako keď prídem z tetovacieho štúdia? Bude to navždy, ako si mnohí myslia?

Panuje predstava, že tetovanie ostane navždy také, aké je na začiatku. To však nie je pravda. Tetovanie starne rovnako, ako starneme my. Často sa mi napríklad stáva, že niekto chce veľmi maličký motív. Ten ale bude pekný len určitú dobu a po rokoch sa zleje do machule, pretože koža je živá, prúdi v nej krv, lymfa, tvoria sa nové bunky atď. Tetovacia farba sa tak postupne rozlieva do priestoru. Preto v týchto prípadoch ľudom radím dať si motív buď väčší, alebo zvoliť nejaký iný.

Viac o Janke a jej umení sa dozviete na stránke projektu Artlist

Umelecké diela mladej tatérky zo Svitu
18
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie