Ľubomír Hudačko Rôzne

Je to už 60 rokov: TAKTO vyzeral prvý letecký zásah v Tatrách, zachránil vtedy žene život

Letecký zásah vtedy zachránil ľudský život, pretože vzhľadom na rozsiahle zranenia by postihnutá zdĺhavý, niekoľkohodinový pozemný transport neprežila.

Ilustračný obrázok k článku Je to už 60 rokov: TAKTO vyzeral prvý letecký zásah v Tatrách, zachránil vtedy žene život
5
Galéria

Pred 60. rokmi priviezol po prvýkrát vrtuľník z Tatier zranenú do popradskej nemocnice. Písal sa 24. september 1965 a vo Vysokých Tatrách sa uskutočnila prvá záchranná akcia, pri ktorej bol na transport záchranárov a postihnutej použitý vrtuľník. Zásadný míľník si pripomenula Nemocnica Poprad na sociálnej sieti.

Piloti letky Ministerstva vnútra mjr. František Červíček a kpt. Emil Flégr vrtuľníkom Mi-4 (OK-BYN) vyviezli 5 záchranárov Horskej služby (Ivan Gálfy, Stanislav Samuhel, Ivan Urbanovič, Pavol Vavro, Arpád Szabó) do Doliny Zlomísk.

Zranená horolezkyňa

Vrtuľník tam pristál po prvýkrát v horskom teréne vo výške približne 1825 m.

Po vysadení záchranári vyslobodili zo skalnej steny zranenú juhoslovanskú horolezkyňu Zvjezdanu Gregorinu, naložili ju na palubu a za 7 minút ju dopravili na lúky pred nemocnicou v Spišskej Sobote.

Na chirurgickom oddelení už čakal primár Juraj Janovský so svojím tímom. Po nevyhnutnom klinickom a röntgenovom vyšetrení začala dvojhodinová operácia, pri ktorej mu asistoval Ľubomír Obořil a anestéziu podávala Anna Országhová.

Neprežila by

Letecký zásah v tomto prípade bezprostredne zachránil ľudský život, pretože vzhľadom na rozsiahle zranenia by postihnutá zdĺhavý, niekoľkohodinový pozemný transport neprežila.

„Zachránený ľudský život po rýchlom leteckom zásahu sa navždy zapísal do histórie popradskej nemocnice ako aj horskej a leteckej záchrany. Sme hrdí na našich predchodcov a zároveň ďakujeme kolegom z nemocnice a ostatných záchranných zložiek za každodenné nasadenie pri záchrane všetkých, ktorí potrebujú ich pomoc," uviedol Stanislav Kandrik, generálny riaditeľ Nemocnice Poprad, a. s

Prvý letecký zásah vrtuľníka v Tatrách z roku 1965
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM