Je to vzácna lokalita: V Spišskom Podhradí pri prameni Sivá Brada musia osadiť zábradlie
Vo vzácnej lokalite Sivá brada neďaleko Spišského hradu pokračujú v ďalších aktivitách spojených s ochranou územia.
Správa Národného parku (NP) Slovenský raj na sociálnej sieti informovala, že na svahu nad parkoviskom pracovníci firmy RL DozStav montujú zábradlie.
Osadené bude od parkoviska smerom k známemu gejzíru a do kopca smerom ku kaplnke.
Účelom tohto kroku je podľa ochranárov usmerniť pohyb návštevníkov tak, aby sa zamedzilo poškodzovaniu citlivých biotopov slanomilnej a teplomilnej vegetácie a erózii pôdy v chránenom území.
Teraz sa tam NEOBČERSTVÍME: Prečo museli dve chaty v Tatrách ZATVORIŤ?
FANTASTICKÝ rekord! Popradčanka Potocká dosiahla to, čo sa nepodarilo ani Moravcovej
„Málokto z návštevníkov si uvedomí, aký negatívny účinok môže mať sústavné chodenie po krehkých sintroch či trávniku na plytkej vrstve pôdy. Na druhej strane chápeme, že ľudí lokalita zaujíma a priťahuje stále väčší počet ľudí, ktorý sa v budúcnosti zaiste zväčší aj v súvislosti s plánovanými aktivitami na okraji rezervácie. Preto sme pripravili usmernenie pohybu mimo tých najcennejších častí územia bez výrazného obmedzenia doterajších možností pohybu návštevníkov,“ uviedla Správa NP.
Unikátna lokalita
Ďalšie informácie a podrobnosti prinesú ochranári koncom týždňa, keď budú práce ukončené.
Viac ako dve desiatky rokov ochranári kosením odstraňujú trstinu, ktorou vzácne miesto každoročne zarastá.
V spolupráci s miestnym hospodárom zaviedli pasenie hovädzieho dobytka na teplomilných, vlhkomilných a slanomilných častiach lokality, čo zase podporuje zachovanie jej biodiverzity.
Ide o unikátnu lokalitu neďaleko Spišského Podhradia s faunou a flórou podobnou tej morskej, ktorá je národnou prírodou rezerváciou a súčasťou chráneného územia Natura 2000.
V súčasnosti je jedinou živou travertínovou kopou na Slovensku, kde prúdi voda a tvorí sa travertín. Je domovom pre špecifické rastliny a živočíchy viažuce sa na slanomilné spoločenstvá.
archívne foto