Kultúra

Jedinečná výstava v Tatranskej Lomnici v OBRAZOCH: Betlehemy z celého Slovenska!

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) otvorilo v Tatranskej Lomnici novú výstavu pod názvom Betlehemy. Pozrite tú nádheru na FOTKÁCH a VIDEU.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečná výstava v Tatranskej Lomnici v OBRAZOCH: Betlehemy z celého Slovenska!
10
Galéria
Zdroj: TASR

Podľa Paulíny Hudecovej z ÚĽUV je jej cieľom predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave, diel vybraných výrobcov a výrobkov, ktoré sa nachádzajú v skladových zásobách ÚĽUV.

Výstava je verejnosti sprístupnená až do 4. februára v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici, od utorka do piatka od 10. do 16. hodiny a v sobotu od 9. do 15. hodiny. Kurátorkou výstavy je Mária Tomová,“ uviedla Hudecová s tým, že návštevníci môžu vidieť napríklad diela Víta Pieša či Jany Majerskej. Na výstave nájdu približne dve desiatky betlehemov z rôznych materiálových skupín ako drevo, keramika, drôt a iné.

„*Betlehem je zobrazenie biblického príbehu o Kristovom narodení ako symbole Vianoc. Jestvovalo ako kulisa liturgických vianočných hier. Pôvodné postavy boli dieťa ležiace v jasliach medzi dvoma zvieratami, klaňajúci sa pastieri ako Traja králi. Panna Mária a sv. Jozef boli vsadení do scény neskôr,*“ objasnila Hudecová.

Dodala, že pre slovenské betlehemy je príznačné spoetizovanie vianočného výjavu, veľa pastierov, ovečiek a ľudí v krojoch.

Betlehemy sa delili na prenosné a pevné a vyrábali ich z najrôznejších materiálov. Boli vyrezávané z dreva, maľované, ale aj papierové, sadrové, plechové či keramické. „V poslednom období k nim pribudli betlehemy z vosku, medovníkového cesta a zo šúpolia. V mnohých rodinách dodnes pretrval zvyk skrášliť si svoj domov betlehemom podľa svojho vkusu. Nezáleží na tom, aký ho kto má, či tradičný alebo v modernejšej podobe. Betlehem by mal byť v nás s celou svojou symbolikou. Symbolikou lásky, nádeje a pokory,“ uzavrela Hudecová.

Zdroj: TASR

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

Výstava v Tatranskej Lomnici: Betlehemy sú našim národným pokladom
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM