Jedinečný projekt kvartánov z „nového gympla“ v Poprade: S rovesníkmi z Detroitu napísali knihu
Kvartáni z „osemročiek“ Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku v Poprade sa spojili so svojimi rovesníkmi z USA. A výsledok je fantastický.

Žiaci kvarty B osemročného gymnázia na hodinách anglického jazyka pod vedením učiteliek Patrície Folvarčíkovej a Daniely Škurlovej nadviazali medzinárodnú spoluprácu s Frontier International Academy v americkom Detroite (štát Michigan). Kvartáni pripravovali projekt s rovesníkmi, ktorí síce žijú v USA, ale pochádzajú z Jemenu alebo Bangladéša. Výsledkom je online kniha This Is Us (Toto sme my), ktorá okrem rôznych textov obsahuje aj videá a dokonca sa dá prehrať ako audio kniha. Viac sa dozviete z rozhovoru s koordinátorkou projektu Patríciou Folvarčíkovou.
Čo bolo cieľom projektu?
Cieľom bolo vytvoriť priestor pre spoluprácu, zmysluplné a autentické využitie jazyka, oboznámiť sa s kultúrami jednotlivých krajín, rozvíjať zručnosti a kompetencie človeka 21. storočia. Filozofiou projektu bol „asset-based approach” – dať študentom príležitosť ukázať svoje prednosti namiesto poukazovania na to, čo nevedia a aké chyby robia. Dôraz sa kládol na výhody oboch skupín študentov, a to ovládanie viacerých jazykov, ktoré im umožňuje globálne sa vzdelávať a komunikovať.
Ako ste postupovali pri tvorbe projektu?
Proces tvorby knihy mal niekoľko krokov. Najskôr žiaci oboch škôl napísali otázky, ktoré ich o druhej krajine, respektíve krajinách zaujímali. Otázky boli naozaj pozoruhodné, keďže kultúra spolupracujúcich žiakov je úplne odlišná. Napríklad žiaci z USA sa zaujímali, aké náboženstvá máme na Slovensku, či tu máme Moslimov, čo si o nich myslíme, aké sú typické zamestnania na Slovensku alebo ako u nás vyzerajú školy. Slovenskí študenti zas chceli vedieť, aké jedlo jedia v Bangladéši, či tam žiaci nosia uniformy, ako fungujú školy v Bangladéši a Jemene alebo odkedy musia ženy nosiť hidžáb (pokrývku hlavy).
Následne z otázok vznikli názvy článkov, ktoré si žiaci medzi sebou rozdelili a pracovali samostatne alebo vo dvojiciach. Koncepty textov si žiaci navzájom okomentovali (slovenské v USA a americké u nás), upravili a výsledkom je kniha This Is Us o Jemene, Bangladéši, USA a Slovensku. Každý článok žiaci doplnili zaujímavými obrázkami a videami zachytávajúcimi život v danej krajine. Celá kniha je napísaná v anglickom jazyku, texty sú autentické, bez zásahov učiteliek.
Ako na projekt reagovali slovenskí žiaci? Páčil sa im?
Veľmi sa im páčil, už od začiatku prejavovali veľký záujem o spoluprácu. Aj v súčasnosti sú nadšení a tešia sa na každé online stretnutie s americkou stranou. Svedčia o tom vyjadrenia niektorých žiačok.
„Bolo priam neuveriteľné spolupracovať s ľuďmi z inej krajiny. Som šťastná a zároveň pyšná, že sme to urobili. Získala som veľa informácií o žiakoch z Michiganu. Chcela by som znova niečo také urobiť,“ zhodnotila Veronika Bothová.
„Podľa môjho názoru bol tento projekt skvelý. Myšlienka spolupráce žiakov z rozdielnych krajín s úplne odlišnou kultúrou je skvelá,“ pridáva sa Lucia Gerberyová
„Dozvedela som sa, ako svoj „študentský“ život prežívajú moji rovesníci na opačnej strane sveta. Zaujímavé bolo vyskúšať si napísanie skutočnej knihy. Nie je to ľahké,“ poznamenala k projektu Romana Števčeková
Chcete v tejto medzinárodnej spolupráci pokračovať? Aké máte plány do budúcnosti?
Tento projekt ukázal, že naši žiaci môžu z tejto spolupráce profitovať vo viacerých oblastiach, ako učenie sa jazyka, interkultúrna komunikácia, rozvoj kreativity, tvorba článkov a podobne. Okrem toho získali veľké množstvo informácií o iných krajinách, spôsobe života či kultúre. Aj preto určite chceme v tejto spolupráci pokračovať. Naši kvartáni prijali ponuku na pravidelné online videohovory so svojimi rovesníkmi v USA, niekoľko z nich už absolvovali a tešia sa na ďalšie.
Projekt vysoko ocenila aj zástupkyňa riaditeľa školy v osemročnom gymnáziu Viera Selepová: „Som vďačná pani učiteľke Folvarčíkovej, ktorá dokázala zapáliť žiakov pre túto aktivitu, a spolu s pani učiteľkou Škurlovou odviedli veľký kus práce. Najväčší podiel na tomto projekte majú žiaci, ktorí si takýmto netradičným spôsobom overili svoje komunikačné schopnosti v cudzom jazyku.“
Spoluautorka online knihy This Is Us Daniela Škurlová uzatvára „Pre mňa to bola nová a veľmi zaujímavá skúsenosť. Rovnako aj pre mojich žiakov, ktorým ukázala, ako môžu využiť znalosť cudzieho jazyka a zároveň sa v ňom zdokonaliť.“
Knihu v online podobe nájdete TU.
(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy.
