Ilustračný obrázok k článku Kam poputujú? Prešovský kraj si z Európskej investičnej banky vezme úver 30 miliónov eur
Zdroj: www.pixabay.com

Kam poputujú? Prešovský kraj si z Európskej investičnej banky vezme úver 30 miliónov eur

Poslanci zároveň odsúhlasili použitie prvých 15 miliónov eur. Úver môže kraj čerpať do konca roka 2024.

Samospráva
Samospráva

Kam poputujú? Prešovský kraj si z Európskej investičnej banky vezme úver 30 miliónov eur

Poslanci zároveň odsúhlasili použitie prvých 15 miliónov eur. Úver môže kraj čerpať do konca roka 2024.

Ilustračný obrázok k článku Kam poputujú? Prešovský kraj si z Európskej investičnej banky vezme úver 30 miliónov eur
Zdroj: www.pixabay.com

Prijatie úveru vo výške 30 miliónov eur z Európskej investičnej banky (EIB) schválili na svojom pondelkovom online rokovaní 3. mája prešovskí krajskí poslanci.

Na čo bude použitý

Prostriedky budú použité na projekty v oblasti dopravy, školstva, kultúry, sociálnej starostlivosti, verejnej správy a ochrany životného prostredia.

Poslanci zároveň odsúhlasili použitie prvých 15 miliónov eur. Úver môže kraj čerpať do konca roka 2024. V rámci prvej tranže si požičia 15 miliónov eur, v budúcom roku ďalších desať miliónov eur a v roku 2023 zvyšných päť miliónov eur.

Polovica prostriedkov PSK

Pred každou tranžou je nevyhnutné predložiť schválené investičné projekty na financovanie a dohodnúť samostatné podmienky splácania.

„PSK pre EIB uviedol zoznam investičných akcií v najmenej násobnej výške. To znamená, že tento úver má aj rozvojový charakter, pretože k sume EIB je potrebné pridať najmenej polovicu prostriedkov PSK, aby sa investičné akcie mohli zrealizovať,“ uviedla pre TASR vedúca odboru financií Úradu PSK Dagmar Olekšáková.

Poslanci schválili zmenou rozpočtu aj využitie prvých 15 miliónov eur z úveru od EIB a v rámci spolufinancovania ich doplnili o financie z rezervného fondu.

Neprehliadnite ani správy z nášho magazínu:

„Pod Úradom PSK sú uvedené dve investičné akcie, ktoré budú financované zo zdrojov EIB. Je to rekonštrukcia bývalého internátu Strednej odbornej školy (SOŠ) lesníckej v Bijacovciach na účel prevádzkovania pobytových sociálnych služieb a služieb zdravotnej starostlivosti spolu s rozpočtovým nákladom 4,2 milióna eur,“ priblížila Olekšáková s tým, že do oblasti kultúry bolo na pondelkovom zastupiteľstve schválených asi najviac prostriedkov a doplnila:

Aj do Humenného

„Ďalšou investičnou akciou je revitalizácia interiérových priestorov v sídle PSK vo výške 1,5 milióna eur. V oblasti financovania dopravy boli schválené investičné akcie v úprave rozpočtu spolu vo výške 13,3 milióna eur, z toho jedna časť je práve z EIB. Do oblasti financovania sociálnych služieb je určená investícia z EIB spolu vo výške 600-tisíc eur na rekonštrukciu interiéru Domova sociálnych služieb Garden v Humennom,“ priblížila Olekšáková s tým, že do oblasti kultúry bolo na pondelkovom zastupiteľstve schválených asi najviac prostriedkov.

Na rekonštrukciu a modernizáciu multifunkčnej budovy kultúrneho centra vo Vranove nad Topľou poslanci schválili 3,6 milióna eur.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

„Ďalej bola schválená rekonštrukcia presklenej vstupnej časti budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove vo výške 1,8 milióna eur a rekonštrukcia objektu Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove. Táto investícia je vo výške päť miliónov eur,“ doplnila Olekšáková.

Peniaze do škôl

Ako ďalej povedala, ďalšou oblasťou, kde boli schválené investičné akcie, je vzdelávanie.

„Tam sú určené finančné prostriedky vo výške do 900-tisíc eur na výstavbu dielní na odborný výcvik pre SOŠ polytechnickú vo Svidníku a ďalej sú to tri rekonštrukcie elektroinštalácií v budovách škôl – Stredná odborná škola Stará Ľubovňa, Gymnázium Svidník a Stredná odborná škola polytechnická vo Svite,“ dodala vedúca odboru financií.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín