Martin Sýkora Hokej

Kamzíci vo východniarskom derby siahali na víťazstvo: Košice s tesnou výhrou

Piatkové stretnutie najvyššej slovenskej hokejovej súťaže prinieslo východniarske derby. Poprad s favorizovanými Košičanmi odolával a hrýzol.

Ilustračný obrázok k článku Kamzíci vo východniarskom derby siahali na víťazstvo: Košice s tesnou výhrou
4

Poprad proti favorizovaným Košiciam udrel už po 15 sekundách hry, keď Zagrapan prihrával z rohu puk pred bránkovisko a jeho nahodenie šikovne poslal za chrbát Kopřivu Adam Lapšanský – 1:0. Hostia sa z rýchlo inkasovaného gólu otriasli. V 6. minúte vyrovnal Ladislav Nagy, keď popradského brankára nachytal ľahkou strelou pomedzi nohy. Nebezpečnejší boli hostia, nakloniť misky váh na stranu „oceliarov“ mohol Hruška, ale v superšanci nepremenil. Popradčania pohrozili vo vlastnom oslabení. Akciu Bondru so Zagrapanom s vypätím všetkých síl vychytal Kopřiva.

Vstup do druhej tretiny vyšiel lepšie hosťom. Už v 22. minúte využil chybu Popradu v obrannom pásme Jankovič, keď po Vargovej prihrávke prestrelil Šúreka – 1:2. Vzápätí mohol vyrovnať Výhonský, ale odmietol zakončenie do prázdnej brány. Poprad zvyšoval tempo, Troliga sa kľučkou zbavil protihráča a z jeho akcie profitoval pohotovým zakončením Andreas Štrauch a bolo vyrovnané. O štyri minúty Poprad opäť viedol. Zlú rozohrávku Košičanov vo vlastnom pásme zachytil Kroták, puk posunul Matejovi Paločkovi, ktorý sa pohral s trojicou protihráčov – 3:2. Zo samostatného úniku mohol vyrovnať Ladislav Nagy, ale Šúrek si už na jeho strelu pomedzi betóny dal pozor. V závere tretiny „kamzíci“ ubránil 70-sekundovú presilovku hostí o dvoch hráčov a na druhú prestávku zaslúžene odchádzali s jednogólovým vedením. Výborný hokej pokračoval pod Tatrami aj v poslednom dejstve. Obe mužstvá hrali útočne, nebezpečnejší však boli hostia. Košičania sa vyrovnania napokon dočkali šesť minút pred koncom riadnej hracej doby, keď sa z nenápadnej akcie presadil Hričina – 3:3. Do konca zápasu sa už skóre nezmenilo a tak šlo východoslovenské derby do predĺženia.

V predĺžení sa nebezpečnou akciou predviedli Zagrapan s Lapšanským, ale Kopřiva vytiahol zákrok zápasu. Z podobnej akcie sa na druhej strane nepresadil ani Šedivý a tak o víťazovi museli rozhodnúť samostatné nájazdy. Víťazným zásahom rozhodol Marek Bartánús a pre Košice tak vybojoval extra bod navyše.

HK Poprad – HC Košice 3:4 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 1. Lapšanský (Zagrapan), 25. Štrauch (Troliga, Bondra), 29. Paločko (Kroták) – 6. Nagy (Hričina), 22. Jankovič (Varga), 54. Hričina (Bartoš, Šmach), rozhodujúci nájazd Bartánus. Rozhodovali: Goga, J. Konc – Gajan, Gavalier, vylúčení: 3:5, navyše Deyl (Košice) 10 minút za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1106 divákov

Poprad: Šúrek – Suchý, Kurali, Dinda, Fabian, Cutting, Chaloupka, Pokovič, Potechin – Lapšanský, Zagrapan, Lichanec – Kroták, Ježek, Paločko – Bondra, Troliga, Štrauch – Výhonský, Mlynarovič, Danielčak
Košice: Kopřiva – Vašíček, Deyl, Šedivý, Dudáš, Jankovič, Šmach, Michalčin – Nagy, Suja, Hričina – Bartánus, Boltun, Bicek – Varga, Milý, Hruška – Bartoš, Klíma

Petr Jonák, tréner Popradu: „Dnes to bola skvelá šou pre diváka. Videli obojstranne útočný hokej, atraktívne predĺženie 3 na 3 a potom samostatné nájazdy. Mali sme fanstastický vstup do zápasu, v druhej tretine sme dokázali otočiť nepriaznivý stav a vynikajúco sme napádali. Bohužiaľ sme dostali gól pred koncom tretej tretiny. V nájazdoch sa šťastie priklonilo k súperovi, ale klobúk dole pred výkonom našich hráčov. Bol to náš najlepší výkon v sezóne.“
Rostislav Čada, tréner Košíc: „Dnes večer sme videli bojovné a vyrovnané stretnutie. Hneď z prvého striedania sme inkasovali, neboli sme ani spokojní s presilovkou 5:3, z ktorej neprišlo želané vyrovnanie. V druhej tretine odstúpil z hry Peter Boltún a hru sme museli stiahnuť na tri päťky. Vzhľadom na zdravotný stav mužstva a zápasový program sme s výsledkom spokojní.“