Kultúra

Dni židovskej kultúry v Kežmarku: Čaká nás bohatý PROGRAM

Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia pripadá toho roku na stredu 9. septembra. V Kežmarku si ho pripomenú viacdňovým podujatím Dni židovskej kultúry, ktoré sa uskutoční od 7. do 12. septembra.

Ilustračný obrázok k článku Dni židovskej kultúry v Kežmarku: Čaká nás bohatý PROGRAM
Zdroj: TASR

Informoval o tom Boris Švirloch z Mestského kultúrneho strediska Kežmarok.

Bohatý program

V pondelok o 19.00 h si v kine Iskra Kežmarčania už tradične pripomenú slávneho rodáka a svetoznámeho režiséra. V rámci programu Pocta Jurajovi Herzovi filmový klub Iskra pripravil projekciu jeho filmu Zastihla mě noc z roku 1985 na motívy života a smrti novinárky Jožky Jabůrkovej, v ktorom sa diváci dozvedia, že aj v betónovej cele v koncentráku sa dá myslieť na oblohu,“ uviedol Švirloch.

Ako ďalej priblížil, v stredu (9. 9.) o 9.00 h bude pre záujemcov sprístupnený kežmarský židovský cintorín, ktorý je na križovatke ulíc Tehelňa a Biela voda.

Počas prehliadky si účastníci budú môcť vypočuť zaujímavé príbehy z dejín Židov v Kežmarku aj na Spiši.

Na Kežmarskom hrade bude v múzeu pripravená expozícia venovaná tunajšej židovskej komunite. Voľné vstupy budú organizované o 10.00 a 14.00 h.

Nechýba ani premiéra

V kine Iskra bude zase o 19.00 h slovenská premiéra izraelského filmu Jedna rodina. „Ide o dramatický príbeh záchrany rodiny Honigovej a pátrania potomkov zachránených po potomkoch záchrancov – projekt Vertikála východného vetra. Po filme bude aj online beseda s hlavnými aktérmi filmu. Vstup na premietanie je voľný,“ doplnil Švirloch s tým, že po skončení podujatia účastníci ešte zapália sviečky pri pamätníku na mieste bývalej synagógy.

Niečo aj pre rekreačných turistov

V sobotu (12. 9.) sa uskutoční 3. ročník Memoriálu Eduarda Laufera. Podľa Švirlocha peší pochod tentoraz povedie už z Kežmarku na neďaleký Jeruzalemský vrch na trase z centra mesta od Kežmarskej informačnej agentúry cez sídlisko Sever. „Pôjde o nenáročný ľahký výstup. Zraz účastníkov je naplánovaný na 9.00 h. Účasť na podujatí je individuálna, odborný výklad v meste podá Mikuláš Lipták, sprievod povedie Stanislav Pavlarčík,“ dodal Švirloch.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie