Peter Handzuš Rôzne

Kompromis medzi ochranou a rozvojom Tatier

Vysoké Tatry si zaslúžia rozumný kompromis medzi premysleným rozvojom a prísnou ochranou prírody. Počas dnešnej konferencie organizovanej Štátnymi lesmi TANAP-u na Štrbskom Plese pod názvom Stav tatranských lesov sedem rokov po vetrovej kalamite to p

Máloktorý minister si môže podľa neho povedať tak ako on, že bol pri jednej kalamite, riešil ako ďalej a po rokoch sa ocitol na tom istom mieste pri ďalšej. „Vetrová kalamita zasiahla v novembri 2004 vo Vysokých Tatrách 12.600 ha lesných porastov, no zároveň platí, že dnes už máme ďalších 7000 ha kalamity spôsobenej podkôrnym hmyzom,“ zdôraznil.

„Nie je možné všetko iba chrániť a ľudia potom prídu o prácu. Treba hľadať rozumný kompromis, ale letecké snímky zachytávajúce čoraz väčšie územie lykožrútom napadnutého lesa ukazujú, že na tomto území sa nenašiel. Nielen vo Vysokých Tatrách, ale na celom Slovensku sa z tohto dôvodu zlikvidovali tisícky pracovných miest len preto, lebo sme múdrejší a pápežskejší ako pápež,“ pokračoval Simon.

Za povšimnutie podľa neho stojí fakt, že ochranári z mimovládnych organizácií sa vehementne angažovali v tom, či sa má dané územie spracovať alebo nie, no vôbec nezapočul, že by sa vyjadrili negatívne proti ktorémukoľvek developérskemu projektu, ktorý sa vo Vysokých Tatrách v poslednom období realizoval napriek tomu, že je to územie s najvyšším stupňom ochrany. „Jednoducho mi z toho vyplýva, že keď to niekomu vyhovuje, tak kritizuje, keď nie, tak je ticho,“ skonštatoval.

„Realita potvrdila predpoklady odborníkov, že v bezzásahových lokalitách budú vyčíňať požiare a podkôrny hmyz. Naopak, použitie najmodernejších metód vyvrátilo obavy z erózie, ktorú malo spôsobiť spracovanie drevnej hmoty. Po troch rokoch už skoro nepoznať žiadne stopy po ťažbe. Horšie je, že výskum preukázal mnohonásobne väčšiu produkciu skleníkových plynov CO2 v rozpadávajúcich sa lesných porastoch napadnutých lykožrútom. Zdravé lesy nedokážu všetko absorbovať. Ťažko môže niekto tvrdiť, že chráni prírodu, keď podporuje skleníkový efekt,“ dodal minister pôdohospodárstva.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM