Monika Vengrínová Rôzne

Končí vaše dieťa školu? Môže sa stať, že domov príde opité

Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi mladými ľuďmi vo veku 15 až 18 rokov, sa deti prvý raz opijú v deň, kedy sa definitívne lúčia s lavicami základnej školy. Za miesto prvého kontaktu s alkoholom si zvyčajne vyberajú miesta, kde ich rodičia ani polícia nemajú možnosť odhaliť.

Ilustračný obrázok k článku Končí vaše dieťa školu? Môže sa stať, že domov príde opité
Foto: Tomáš Šuhajda

"Toto obdobie sa zvyčajne spája aj s prvým opitím sa, ktoré jednak súvisí s nedostatkom skúseností, no najmä s konzumáciou prevažne tvrdého alkoholu,” hovorí Katarína Procházková z agentúry TNS Slovakia.

Dieťa chce na koniec školy spomínať

„Ukončenie povinnej školskej dochádzky je ukončením významnej etapy v živote dieťaťa. Na tú chvíľu chce a bude spomínať. Rodič by sa mal zaujímať o to, čo v tom čase plánuje, a v otvorenom rozhovore s dieťaťom sa ho opýtať na jeho plány. Často je dôležitejšie to, ako dieťaťu problém vysvetlíme, než to, čo mu povieme. Je treba naučiť sa pri takomto rozhovore komunikovať s ním ako so svojím rovnocenným partnerom, povedať mu o svojich skúsenostiach, obavách, neistote,“ objasňuje Mária Martinove, primárka Odborného liečebného ústavu na Prednej Hore

Alarmujúce je totiž aj zistenie, že mladí vnímajú pitie alkoholu výrazne pozitívne. Spájajú si s ním výnimočné zážitky a spomienky. Je to ale pre nich zároveň aj prirodzená súčasť našej kultúry a spôsob ako si užívať život. Mládež pije "do nálady”. To je podľa nich primeraná a žiaduca forma opitosti, doslova cieľ pitia.

Odmietanie alkoholu je medzi mladými nevýhodou

Na alkohol si príležitosť nájdu vždy, aj bez špeciálneho dôvodu. Stačí im piatok večer, ako bodka za ich "pracovným” týždňom. Ako hlavný motivátor pitia alkoholu uvádzali mladí jeho schopnosť "zabezpečiť” dobrú celovečernú náladu. Tí, čo nepijú, to nemajú ľahké, väčšinou úplne nezapadnú do kolektívu. Opýtaní tvrdili, že bez alkoholu si neužijú večer tak ako s ním, a človek, ktorý nepije, sa necíti byť partnerom tých, čo pijú. "Smutné je, že odmietanie alkoholu je medzi mladými vnímané skôr ako nevýhoda. Je síce vo všeobecnosti akceptované, ale väčšinou tí, ktorí nepijú, sú automaticky na okraji partie. Ostatní ich považujú za menej spoločenských. Niekoľkí respondenti dokonca uviedli, že nepoznajú človeka z ich okolia, ktorý by nepil alkohol vôbec,” dodáva Katarína Procházková.

Prieskum dokázal, že alkohol je dnešnej mládeži blízky. Rodičia by preto na túto tému mali s deťmi otvorene komunikovať. Dialóg im môže pomôcť odhaliť príznaky, či dieťa nemá problém s alkoholom. Komunikácia navyše môže pomôcť nielen v prípadoch, keď už problém existuje, ale je predovšetkým správnou prevenciou. „Pitie alkoholu mladistvými má na ich ďalší vývoj devastačný dopad. Pretože vývin mladého človeka pokračuje, pričom asi do 16-tich rokov sa formuje intelekt a jeho osobnosť dozrieva v priemere vo veku 20–22 rokov života. Ak do tohto vývinu zasiahne alkohol, môže dôjsť k negatívnym zmenám vo vývoji intelektových schopností a k zmenám kvality osobnosti.“ dodáva Martinove.

foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM