Ilustračný obrázok k článku Koniec sezónnej uzávery: Len v Tatrách je k dispozícii 680 km značených chodníkov
5
Galéria
Zdroj: TASR

Koniec sezónnej uzávery: Len v Tatrách je k dispozícii 680 km značených chodníkov

V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa končí sezónna uzávera.

Správy
Správy

Koniec sezónnej uzávery: Len v Tatrách je k dispozícii 680 km značených chodníkov

V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa končí sezónna uzávera.

Ilustračný obrázok k článku Koniec sezónnej uzávery: Len v Tatrách je k dispozícii 680 km značených chodníkov
5
Galéria
Zdroj: TASR

Od utorka (15. 6.) budú môcť návštevníci po sedem a pol mesačnej prestávke využívať všetky značkované turistické chodníky, vrátane priechodov cez vysokohorské sedlá a trás, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

Stovky kilometrov

Vo Vysokých a Belianskych Tatrách majú podľa jej slov turisti k dispozícii okolo 350 kilometrov značených turistických trás, ďalších viac ako 330 kilometrov sa nachádza v Západných Tatrách. Okrem toho Štátne lesy TANAP-u zabezpečujú aj značenie turistických chodníkov v oblasti Spišskej Magury a Pienin. Celkovo je v ich správe takmer 800 kilometrov turistických trás, z toho sa na vyše 300 vzťahuje sezónna uzávera.

Ešte pred začiatkom letnej turistickej sezóny sa snažíme prioritne riešiť najmä havarijné stavy. Keďže mnohé úseky turistických chodníkov sú zatiaľ stále pod snehom, prípadné nedostatky sa spravidla ukážu až po jeho roztopení,“ uviedol vedúci odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u Peter Spitzkopf.

Nové dláždenia

Štátne lesy TANAP-u ešte pred letnou sezónou opravili poškodené mostíky, lavičky, altánky či prístrešky, obnovili takisto aj pútače. Nové dláždenie už dostali napríklad turistické chodníky v oblasti Roháčskych plies či Malej a Veľkej Svišťovky.

Ešte v tejto letnej turistickej sezóne plánujú vydláždiť aj časť turistického chodníka od Chaty pri Zelenom plese smerom na Veľkú Svišťovku, ako i časť trasy v úseku Skalnaté pleso – Malá Svišťovka. Obnovou zatiaľ prešli časti frekventovaných turistických chodníkov od Sliezskeho domu na Poľský hrebeň či z Kôprovského sedla na Kôprovský štít.

Aj Javorová dolina

Turisti sa po roku opäť prejdú aj Javorovou dolinou a Zadnými Meďodolmi, ktoré boli Štátne lesy TANAP-u krátko po štarte vlaňajšej letnej turistickej sezóny nútené uzavrieť.

Dôvodom bolo bezprostredné ohrozenie návštevníkov vyschnutými stromami, avšak Štátna ochrana prírody SR nesúhlasila s ich odstránením v hniezdnom období,“ povedala Petránová.

Novinky v Pieninách

Novinky neobídu ani Pieniny. Už toto leto sa Štátne lesy TANAP-u chystajú pustiť do rekonštrukcie cesty v Prielome Dunajca, ktorá návštevníkom slúži aj ako turistický a cyklistický chodník. Projekt financovaný z fondov Európskej únie v rámci programu Interreg Poľsko – Slovensko ráta nielen so sanáciou takmer 30 oporných múrov, ale aj novým mobiliárom.

Pracovníkov na ochrannom obvode Štátnych lesov TANAP-u Červený Kláštor počas leta neminie ani obmena turistického značenia, s ktorou už začali práve v týchto dňoch. Turistov privíta aj obľúbený autokemping na brehu Dunajca, priamo pod Troma Korunami,“ doplnila Petránová.

Momentálne by mali byť podľa jej slov všetky značené turistické trasy na území v správe Štátnych lesov TANAP-u priechodné, avšak turisti by mali pamätať na to, že vo vyšších polohách Tatier stále panujú zimné podmienky, a tomu prispôsobiť aj svoj výstroj a výzbroj.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín