Správy

Krajský súd v Prešove: Takto sa stavia k zámeru špecializácie súdov

Na Slovensku sa chystá veľká reforma súdnictva. Ako sa k tomu stavia krajský súd?

Ilustračný obrázok k článku Krajský súd v Prešove: Takto sa stavia k zámeru špecializácie súdov
Foto: Ľubomír Hudačko

Krajský súd (KS) v Prešove vníma a akceptuje spoločenskú požiadavku na systémovú zmenu fungovania súdnictva a podporuje zámer špecializácie súdov. Uviedla to hovorkyňa KS v Prešove Ivana Petrufová v reakcii na návrh reformy súdnej mapy.

K danej téme prebieha odborná diskusia interným postupom na úrovni vedení jednotlivých súdov, orgánov súdnej moci, stavovských organizácii i samotných sudcov,“ doplnila hovorkyňa. Bližšie stanovisko poskytne KS v Prešove podľa jej slov až po ustálení odborných pripomienok k reformnému materiálu. „Aktuálne je predmetom širokej odbornej diskusie a z tohto dôvodu je v tomto štádiu zodpovedanie akýchkoľvek otázok z pohľadu verejnosti predčasné,“ spresnila Petrufová.

Hlavnými cieľmi reformy súdnej mapy sú špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Reforma počíta aj s reorganizáciou súdov, dotknúť sa má najmä súdov prvého i druhého stupňa. Zo všeobecného súdnictva sa má tiež vyčleniť správna agenda. Reformné kroky by podľa ministerky spravodlivosti a autorky navrhovanej reformy Márie Kolíkovej (Za ľudí) mali viesť aj k zníženiu korupčných väzieb v súdnictve.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM