Dominika Pacigová Kultúra Správy

Krásy a zaujímavosti okolitých obcí: Ždiar zaujme v každom ročnom období

Obec Ždiar je známa nielen nádhernou prírodou, ale i goralským nárečím, ľudovou architektúrou, tradíciami a krojmi, ktoré patria medzi najpestrejšie na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Krásy a zaujímavosti okolitých obcí: Ždiar zaujme v každom ročnom období
Foto: Dominika Pacigová

Prvá písomná zmienka o obci sa objavila koncom 16. storočia. Legenda o obci hovorí, že ľudia z okolitých dedín pálili v lesoch drevené uhlie. Jeden z uhliarov si postavil malú chalupu s oknom na stranu, kde svietilo svetlo „Zorničky“. Vedľa neho si postavili dreveničky aj tí, ktorým prostredie učarovalo. Osadu tak pomenovali Zor, teda Ždiar.

Náhľad do minulosti

Múzeum Ždiarsky dom je ideálnym spôsobom, ako sa zoznámiť s históriou obce. „Dom bol vystavaný v sedemdesiatych rokoch. Turizmus čiastočne mení obec. Chceli sme, aby návštevníci mali možnosť nazrieť do histórie. Okrem obdivovania dobového nábytku, pracovných nástrojov či krojov sa môžu zúčastniť napríklad Ždiarskej svadby,“ prezradil starosta obce Ždiar Pavol Bekeš. Zaujímavosťou obce je niekoľko zachovaných dreveníc v štyroch pamiatkových zónach. „Pôvodných dreveníc sa zachovalo málo, nakoľko išlo o veľmi jednoduché obydlia. Po prerobení sú aj v dnešných dňoch niektoré z nich obývané,“ uviedol.

V 17. storočí si obyvatelia na dolnom konci obce postavili kaplnku. V Ždiari sa nachádza Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie i niekoľko krížov. „Nevieme presne, z ktorého obdobia pochádzajú, ale za posledných päť rokov sme ich obnovili. Sme katolícka obec, ani túto časť nezanedbávame,“ do­dal.

Krásy a zaujímavosti okolitých obcí: Ždiar zaujme v každom ročnom období
32
Galéria

Krásne prostredie láka mnohých

Obec je vyhľadávaná nielen slovenskými, ale i zahraničnými turistami vďaka prírodnej scenérii a možnostiam športového vyžitia v každom ročnom období. Turisti s obľubou využívajú služby lyžiarskych stredísk. Medzi najstaršie na Slovensku patrí Ždiar-Strednica. „Ide o stredisko, ktorého zjazdovky sú vhodné najmä pre rodiny s deťmi. Vybudovali sme tam novú sedačkovú lanovku. Najvýznamnejším strediskom je však Bachledova dolina, ktorá spája štyri obce, a to Malú Frankovú, Jezersko, Ždiar a Lendak. Zalyžovať si tu môžu nielen rodiny, ale i náročnejší lyžiari,“ povedal Bekeš s tým, že v obci a okolí sa nachádzajú aj menšie strediská.

„Ždiar bol kedysi liahňou bežeckých lyžiarov, potom nastal menší útlm. Do škôl sme však dokúpili bežky a deti sú k zimným i letným športom vedené v rámci hodín telesnej výchovy. V zime sa venujú lyžovaniu či hokeju a v lete futbalu i turistike,“ vysvetlil s tým, že v okolí sa nachádzajú aj náučné chodníky, kde sa návštevníci môžu dozvedieť o zvieratách a rastlinách.

Veľkým prínosom je Chodník korunami stromov v Bachledovej doline. „Denne tu príde od tri až do päťtisíc návštevníkov. Dokončuje sa aj desaťmiestna kabínková sedačka. Návštevnosť má vplyv na turizmus, pretože turisti sú ubytovaní v obci, a tým aj reštaurácie nemajú núdzu o stravníkov,“ skonštatoval.

Zdroj: Dnes24.sk

Uchovávajú tradície

Goralské zvyky a tradície sa v obci uchovávajú, aj keď s menšími obmenami. Prenášajú sa z generácie na generáciu. „Kroje prešli vývojom, v minulosti neboli tak vyšívané a zdobené, ako sú dnes. V škole sme zaviedli regionálnu výchovu. Žiaci sa učia rozprávať goralsky, zoznamujú sa s históriou. V múzeu majú napríklad hodiny vyučovania. Obec podporuje detský folklórny súbor Ždiaranček. Okrem toho, že sme im zabezpečili kroje, majú možnosť vystupovať na obecných akciách. Je to príprava na pokračovanie vo folklórnom súbore Goral. Chceme, aby sa tradície uchovávali,“ objasnil starosta.

Temperament, zvyklosti, tanec a spev prezentujú slovenské i poľské tanečné súbory na Goralských folklórnych slávnostiach. „Teší nás, že sme s touto myšlienkou prišli medzi prvými. Začínali sme v Monkovej doline pred dvadsiatimi štyrmi rokmi. Každoročne však vystupujú len goralské folklórne súbory,“ poznamenal s tým, že tento rok v rámci slávností odhalili pamätanú tabuľu Karolovi Plickovi, ktorý zavítal do Ždiaru a natočil niekoľko scén do známeho filmu Zem spieva.

Ich kroje patria medzi najkrajšie a najpestrejšie na Slovensku. „V obci organizujeme goralský ples, na ktorom sme vytvorili rekord v počte plesajúcich v krojoch. Aj kvôli tomu si ich ženy doma prešívajú, pretože každá chce byť výnimočná,“ doplnil.

Nechýbajú ani novinky

Obec s poľským partnerom Gmina Bukowina Tatrzańska zrealizovali mikroprojekt Zachovanie dedičstva Goralov v slovensko-poľskom pohraničí. „Keďže sú kroje dostupné v múzeu, chceli sme prezentovať aj dobové fotografie. Dohodli sme sa s poľským partnerom a galéria je už v dnešných dňoch prístupná. V budúcnosti plánujeme podporiť aj domácich umelcov tým, že si budú môcť urobiť vernisáž a ukázať verejnosti niečo z ich tvorby,“ uviedol.

Pre skvalitnenie života miestnych obyvateľov i návštevníkov sa obec zameriava na viaceré oblasti. „Momentálne pracujeme na rekonštrukcii ciest a odvodnení vozovky v obci. Na okrajoch cesty plánujeme vybudovať chodníky. Ďalej plánujeme optimalizáciu dopravného napojenia do Bachledovej doliny a zvýšenie kapacity vody. Okrem toho sa zaoberáme aj ďalšími investíciami, ako napríklad rekonštrukciou materskej školy, kabinetov školy, napojením cyklochodníkov na Poľsko i mnohými ďalšími,“ uzavrel Pavol Bekeš.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie