Správy

Kresťania na celom svete slávia pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista

Pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista, ktorá je základom kresťanskej viery, slávia v nedeľu kresťania na Slovensku i vo svete.

Ilustračný obrázok k článku Kresťania na celom svete slávia pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista
4
Galéria

Veľkonočná nedeľa je vyvrcholením najväčších kresťanských sviatkov cirkevného roka. Počas slávnostných bohoslužieb sa veriaci spolu s biskupmi a kňazmi radujú z Kristovho víťazstva nad smrťou.

Pripomínajú si víťazné zavŕšenie Ježišovej vykupiteľskej úlohy a nádej na večný život, ktorú priniesol ľudstvu. V gréckokatolíckej cirkvi sa v Nedeľu paschy konajú bohoslužby už od skorých ranných hodín, keď sa koná utiereň vzkriesenia s tradičným posvätením jedál.

Podobné obrady budú aj v chrámoch pravoslávnej cirkvi, ktorá paschu – Veľkú noc, slávi tento rok o týždeň neskôr. Dôvodom je výpočet podľa starobylých kánonov. Stáva sa, že sviatky slávi v rovnakom termíne spolu so západnými kresťanmi.

Termín paschy – Veľkej noci, sa vypočítava podľa jarnej rovnodennosti, splnu mesiaca a židovského pesachu. Slávenie zmŕtvychvstania Ježiša Krista v kresťanských cirkvách pokračuje aj na Veľkonočný pondelok.

Ilustračné foto, TASR

Požehnanie jedál na Veľkonočnú nedeľu
4
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie