Utorok 23. júl 2019 Oľga  17 °C
Pavol Krupka Kultúra

Krojovaný sprievod v centre: Deti vyzerali ako bábiky!

Odhadom dve až tri stovky fanúšikov ľudového umenia a tradícií na Námestí sv. Egídia v Poprade sledovali galaprogram Medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov Krojované bábiky 2012. Piatkové vystúpenia sa začali krojovaným sprievodom v ce

Juraj Švedlár z Podtatranského osvetového strediska v Poprade vysvetlil, že netradičný názov festivalu organizátori vybrali z toho dôvodu, že deti oblečené v tradičnom kroji pripomínajú bábiky. Podľa jeho slov cieľom tohto projektu je predovšetkým výchova umením, podpora snahy detí neformálne sa stretávať, spoznávať a interpretovať najkrajšie zvyky, piesne, tance ľudu z rôznych kútov sveta a zachovať ich pre budúce generácie.

„Tento rok sme na festivale privítali dovedna 16 detských folklórnych súborov zo Slovenska a zahraničia. V programoch a choreografiách vystupuje vyše 600 spevákov, tanečníkov a hudobníkov,“ povedal Švedlár. Pripomenul, že na festival tento rok pricestovali súbory z Ukrajiny, Poľska, Turecka, Srbska a Arménska.

Zo svojich domovov deti so sebou prinášajú zhruba 40-centimetrové bábiky, ktoré sú oblečené v regionálnych krojoch, odkiaľ konkrétny súbor pochádza. Spomínané bábiky nosia so sebou na všetky podujatia a stretnutia počas pobytu na Slovensku. V záverečnom galaprograme dochádza k takzvanému aktu výmeny bábik medzi družobnými súbormi.

„Je to veľmi milá symbolika, pretože po poslednom vystúpení sa na pódiu vytvoria dvojice dievčat, ktoré ako keby sa hrali s bábikou, rozlúčia sa s ňou a na znak priateľstva si bábiky nakoniec medzi sebou vymenia,“ vysvetlil Švedlár. V pondelok sa tri zahraničné a jeden domáci súbor predstavia na pódiu Domu kultúry vo Svite a o deň neskôr v Batizovciach.

Vo videu uvidíte súbory: Venček (Poprad), Marzebionczy (Poľsko), Edelweis (Ukrajina) a Pahoy (Turecko).

Poprad24/tasr Foto: Pavol Krupka Video: Pavol Krupka

[youtube=440,248]h­ttp://youtu.be/IF­hbXsiQBvM[/you­tube]

kroj-babiky-pp
26
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.