Krutá lekcia francúzštiny: Štyri góly za desať minút

Slovenskí hokejoví reprezentanti na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku stále čakajú na prvé víťazstvo. V treťom stretnutí v základnej A-skupine prehrali s Francúzskom 3:5, keď súper otočil skóre štyrmi gólmi v záverečnej desaťminútovke.

Ilustračný obrázok k článku Krutá lekcia francúzštiny: Štyri góly za desať minút

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka pretavili hernú prevahu v prvej tretine do gólu Nagya po sóle vo vlastnom oslabení. Ten istý hráč potom pridal svoj druhý presný zásah a hoci Francúzi v presilovke znížili, ich aktivitu v druhej časti zabrzdil gólom na 3:1 kapitán Miroslav Šatan (v zápase 1+1). „Les Bleus“ ale predviedli v záverečnej tretine dokonalý obrat, keď najskôr v priebehu 26 sekúnd v presilovkách vyrovnali a necelé štyri minúty pred koncom rozhodol o ich triumfe Damien Fleury. Slováci potom ešte inkasovali na 3:5 pri hre bez brankára.

Slovensko odohrá svoj štvrtý duel na šampionáte v stredu o 19.45 SELČ proti Nórsku. Francúzov čaká o deň neskôr o 19.45 h súboj so Švédskom.

Slovensko – Francúzsko 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)
Góly: 16. Nagy (Sloboda), 24. Nagy (Šatan), 37. Šatan (Miklík, Valach) – 27. Amar (Desrosiers, T. da Costa), 51. Amar (Guttig), 51. Roussel (Besch), 57. Fleury (Guttig, T. da Costa), 60. Roussel. Rozhodcovia: Kaval, Patafie (obaja USA) – Deďuľja (Biel.), Fluri (Švajč.), vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 1:0.
SR: Laco – Sloboda, Ďaloga, Brejčák, Marinčin, Valach, Švarný, Čerešňák – Šatan, Hrivík, Nagy – Pánik, Viedenský, Tatar – Miklík, Marcinko, Réway – Skokan, Mikúš, Tybor – Šťastný
Francúzsko: Huet – Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Fauvel – Treille, Meunier, Desrosiers – Rousell, S. da Costa, Bellemare – Fleury, Guttig, T. da Costa – Berthon, Ritz, Raux – Henderson

Slováci vstúpili do zápasu výrazne aktívnejšie a do prvej veľkej šance sa dostali už v 2. minúte. Tatar išiel s Viedenským do prečíslenia dvoch na jedného, rozhodol sa ale pre strelu a Huet puk schoval do výstroja. O chvíľu neskôr putoval na trestnú lavicu Treille, ale favorit sa v presilovke nepresadil, keď súpera pritlačil iba v jej druhej časti. Francúzi premiérovo pohrozili až v 7. minúte, osamotený obranca Auvitu ale puk pred bránkou netrafil ideálne. Tlak slovenského tímu narastal, z čoho rezultovala jeho ďalšia početná výhoda. Tú zahrali Vůjtekovci lepšie ako prvú, ale neujali sa ani tri „delovky“ Šatana z pravej strany. Huet bol aj naďalej v permanencii, poradil si s pokusom Tybora a šťastie mal po Viedenského teči Slobodovej strely od modrej. Slováci sa dočkali paradoxne až vo svojom prvom oslabení – pri vylúčení Skokana sa v 16. minúte Nagy zmocnil puku v obrannom pásme a po sóle cez celé klzisko presnou strelou švihom spoza obrancu otvoril skóre. Francúzi potom nevyužili 29-sekundovú výhodu o dvoch hráčov a v závere tretiny ešte Laco zabránil vyrovnaniu proti Bellemarovi i Fleurymu.

Na začiatku druhého dejstva Slováci v aréne Čižovka prežili bez ujmy oslabenie za vylúčenie Tatara na samom konci prvej tretiny, po jeho naskočení Laco úspešne čelil aj tvrdej strele Ritza. Udrelo teda na druhej strane – v 24. minúte Šatan získal puk pri mantineli a „vykúzlil“ skvelú krížnu prihrávku cez pásmo na voľného Nagya, ktorý zblízka zaznamenal svoj druhý gól v stretnutí. „Les Bleus“ dostali vzápätí ďalšiu šancu na korekciu skóre pri treste Slobodu a ich štvrtá presilovka už mala úspech, keď pri strele Amara od modrej čiary mal Laco zakrytý výhľad a prvýkrát kapituloval – 2:1. Francúzi ožili, príležitosť na vyrovnanie mal Stephane da Costa a v polovici duelu súper ostreľoval Laca pri ďalšej početnej výhode, už piatej v jednej sérii. Slovenský gólman musel ukázať svoje umenie aj v 33. minúte po nepríjemnej strele Ritza, puk betónom vytesnil mimo bránky. Zvýšenú aktivitu Francúzov zastavil až nedovolený zákrok Bescha a ten potrestal kapitán Šatan gólom na 3:1, keď po krížnej prihrávke od Miklíka z prvej prekonal Hueta. Do šatne ešte mohol pridať štvrtý gól Tatar, no sám pred brankárom neuspel a Teddy da Costa na druhej strane trafil hornú žŕdku.

Aktivitou sa v úvode tretej tretiny najskôr prezentoval obranca Marinčin, po sóle sa dostal až pred brankára, no nestihol už zakončiť. Tlak si potom vytvorila prvá slovenská formácia so zakončením Hrivíka z bezprostrednej blízkosti. Na opačnej strane sa Francúzi pri každej príležitosti bleskurýchlo tlačili do útočného pásma, no pozorná defenzíva ich do nebezpečnej koncovky nepúšťala. Vlažný úsek hry s mnohými nepresnosťami prestrihla až v 49. minúte črtajúca sa príležitosť Šatana, neposedný puk ale nedokázal usmerniť do priestoru Huetovej bránky. O chvíľu neskôr dostal dvojminútový trest Valach a krátko po ňom aj Ďaloga a Francúzi oba potrestali dvoma presilovkovými gólmi v priebehu 26 sekúnd. Najskôr Amar využil dvojnásobnú prevahu svojim druhým presným zásahom a vzápätí Roussel šikovným tečom vyrovnal v 51. minúte na 3:3. Sedem minút pred koncom dostali možnosť hrať dlhú 108-sekundovú presilovku piatich proti trom aj Slováci, no obliehanie bránky súpera sa gólom neskončilo, hoci aktívne „pálil“ najmä Valach. Dokonalý obrat tak zavŕšil v 57. minúte Fleury, ktorý odrazený puk dostal za Lacov chrbát a Francúzi šokujúco otočili na 4:3. Slovenský tím už nedokázal odpovedať, pri hre bez brankára ešte raz inkasoval a stratil dôležité body v boji o štvrťfinále.

Vladimír Vůjtek, tréner SR /zdroj: RTVS/: „Je to ťažko pochopiteľné. Ešte desať minút pred koncom to vyzeralo, že to v pohode zvládneme. Francúzi ale vyrovnali a potom sme už nemali sily zápas dotiahnuť do úspešného konca. Keby sme nešli do troch, asi by sme to zvládli, musíme ale otvorene povedať, že sme nehrali dobre celých šesťdesiat minút. Máme tu dvanásť nováčikov a skúsenosti chýbajú. Je to už tretí zápas, ktorý nám ušiel na konci, vždy urobíme nejakú zbytočnú chybu alebo zbytočný faul. Čaká nás ťažký boj o záchranu v skupine. Sme v kritickej situácii.“

Miroslav Šatan, kapitán SR /zdroj: RTVS/: „Opäť sme doplatili na zbytočné vylúčenia, Francúzi to v tretej tretine využili a dokázali vyrovnať. Momentum sa vtedy úplne prevrátilo na stranu súpera, my sme začali byť nervózni a už to nešlo. Znovu nás body stála veľmi zlá tretia tretina. Turnaj ešte nekončí, vidíme, že sú tu prekvapenia na úkor favoritov a môže sa hocičo stať. My máme mladé mužstvo, musíme sa z toho poučiť a pripraviť sa na ďalší zápas.“

Ladislav Nagy, autor dvoch gólov SR /zdroj: RTVS/: „Chlapci si musia vstúpiť do svedomia. Nemôžeme hrať polovicu zápasu v oslabení, nesmieme robiť takéto fauly. Keď vyhrávame 3:1, už to musíme dotiahnuť. Ale prišli oslabenia a nezvládli sme ich. Musíme ešte bojovať v každom ďalšom zápase.“

Richard Pánik, útočník SR /zdroj: RTVS/: „Prestali sme hrať, oni využili presilovku piatich proti trom, my nie a to bol kľúčový moment. V takýchto dôležitých zápasoch nesmieme byť toľko vylučovaní. S týmto sme nepočítali, musíme teraz bodovať v ďalších zápasoch.“

Ján Laco, brankár SR /zdroj: RTVS/: „Zase ten záver… Na takomto podujatí nemôžeme hrať toľko oslabení. To je samovražda a dnes sa to opäť potvrdilo. Išli sme do zápasu s tým, že chceme vyhrať, urobiť pre to všetko, ale asi sme neurobili.“

Tomáš Tatar, útočník SR /zdroj: RTVS/: „Je to veľmi náročná prehra na psychiku. Ťažko sa teraz hľadajú slová, oni tie presilovky hrali lepšie ako my a asi treba niečo zmeniť. Nič nie je stratené, musíme sa zomknúť, ale je to ťažké, keď vedieme v troch zápasoch a všetky nakoniec prehráme. Ja šance mám, bohužiaľ mi to tam nepadá.“