Peter Handzuš Krimi

Krutí vandali: Bocianom zhodili z komína hniezdo aj s vajíčkami

Bocianie hniezdo s dvoma vajíčkami vo Veľkej Lomnici sa stalo obeťou vandalov. Spoločenská škoda na dvoch nevyliahnutých vajciach bociana je 4 000 eur. Ľudia krúžiacim bocianov nosia vetvičky, nech rýchlejšie postavia nové hniezdo.

Ilustračný obrázok k článku Krutí vandali: Bocianom zhodili z komína hniezdo aj s vajíčkami
Zdroj: Policajný zbor SR

„Začali sme trestné stíhanie pre prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov,“ potvrdil prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Podľa doterajšieho vyšetrovania neznámy páchateľ v dňoch 25. až 29. apríla v oplotenom areáli firmy Tatraosivo vo Veľkej Lomnici poškodil bocianie hniezdo, z ktorého vypadli dve bocianie vajcia. Spoločenská škoda na dvoch nevyliahnutých bocianích vajciach predstavuje 4 000 eur. Prípad vyšetruje policajné oddelenie v Kežmarku.

Vandali chceli zrejme ukradnúť rebrík

Prípad zdokumentovali aj ochranári zo Správy Tatranského národného parku. Podľa Viery Kacerovej zo Správy TANAP-u páchateľov pravdepodobne zaujal kovový rebrík, ktorý bol súčasťou komína. Pritom však z komína zhodili na zem celé bocianie hniezdo aj s vajcami.

„Bociany krúžia okolo a snažia sa urobiť si nové hniezdo, ľudia im tam nosia aj vetvičky, aby si hniezdo mohli čím skôr urobiť,“ uviedla Kacerová.

Problémové hniezda sa snžia premiestniť

Správa Tatranského národného parku eviduje vo svojom kompetenčnom území asi 30 bocianích hniezd. Komíny sú pre bocianov vhodným miestom pre vybudovanie hniezda. Z bezpečnostného hľadiska je to však nie veľmi šťastné riešenie. V takýchto prípadoch sa snažia ochranári premiestniť hniezdo. Naposledy to bolo vlani v Poprade-Veľkej, kde aj v spolupráci s mestom Poprad premiestnili bocianie hniezdo na nový stĺp.

Podobná situácia je aj s ďalším hniezdom bociana v Poprade-Matejovciach. Tu bociany obývajú komín na rozpadávajúcej sa budove. Časť z nej muselo mesto odstrániť, keďže ohrozovala ľudí. Komín s bocianmi je zatiaľ bezpečný. „Keďže bociany už hniezdia, necháme ich vyhniezdiť a stavbu nového hniezda budeme riešiť po ich odlete,“ uviedla Kacerová.

Problémové hniezda bocianov riešia ochranári podľa požiadaviek a situácie. Za posledných päť rokov preložili osem bocianích hniezd. Pri prekládkach sú ochranárom nápomocné najmä energetické spoločnosti. „Náklady si väčšinou rozdelíme. Niečo prispeje obec, my sa snažíme získať pomoc od sponzorov, pretože ochrana prírody nemá dostatok finančných prostriedkov ani na takéto nutné a dôležité aktivity,“ dodala Kacerová. V prípade bocianov vo Veľkej Lomnici to však už nestihli.

Krutí vandali: Bocianom zhodili z komína hniezdo aj s vajíčkami
6
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM