Rôzne

Kto nám opraví zuby? Stomatológovia starnú, v dôchodkovom veku sú ich stovky

Namiesto dôchodku stále pracujú. Čo bude, ak pracovať nebudú? Takmer polovica z vyše 3500, ktorí sú v súčasnosti registrovaní, má vyše 50 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Kto nám opraví zuby? Stomatológovia starnú, v dôchodkovom veku sú ich stovky
7
Galéria
Zdroj: TASR

Na Slovensku môžu časom chýbať zubní lekári. Takmer polovica z vyše 3500, ktorí sú v súčasnosti registrovaní, má vyše 50 rokov. Výnimkou nie sú ani 75-roční, najstarší zubný lekár má 87 rokov.

„Myslím, že aj oni by si zaslúžili odpočinok a bolo by ideálnejšie, keby prax niekto po nich prebral,“ hovorí prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Budeme mať problém

Starších ako 65 rokov je 542 zubných lekárov. Viacerí zatiaľ namiesto dôchodku volia ambulanciu, keďže ich pacientov nemá kto prebrať.

„Nechať prax, že tí pacienti sa viac-menej rozpŕchnu, nie je úplne najúčelnejšie,“ skonštatoval Moravčík. Upozorňuje, že napriek tomu, že lekári v dôchodkovom veku zatiaľ nekončia, problém to nerieši. Nových zubných lekárov totiž prichádza do zdravotníctva menej, ako ich v ňom končí.

Komora vidí jediné možné riešenie situácie vo výchove ich „vlastnej“ generácie. „Mali by sa do škôl prijímať vo väčšom počte zubní lekári, ktorí perspektívne zostanú na Slovensku,“ vysvetľuje Moravčík.

Záchrana od cudzincov?

Na slovenských vysokých školách študujú aj mnohí ľudia zo zahraničia, ktorí však po štúdiu odchádzajú. Má ísť minimálne o tretinu študentov. Ich prijímaním fakulty podľa Moravčíka vykrývajú vysoké náklady na výučbu, keďže nie sú dostatočne dofinancované. Výučba jedného zubného lekára stojí asi 50-tisíc eur.

Komora sa nebráni ani pôsobeniu lekárov z cudziny, ak majú rovnaké vedomosti ako tí, ktorí študovali na Slovensku.

„Nemáme sa prečo brániť prílevu zahraničných, ak sú dostatočne kvalitní, pretože ten nedostatok je pomerne akútny,“ poznamenal Moravčík. Často však podľa komory nedokážu prejsť rozdielovými skúškami, aby mohli ošetrovať našich pacientov.

Pre tých, ktorí skúšky spravia, má byť Slovensko zase v mnohých prípadoch prestupnou krajinou do Európskej únie. Moravčík si preto nemyslí, že lekári z tretích krajín vedia nedostatok vyriešiť.

Ilustračné foto

Zubár
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM