Peter Handzuš Kultúra

Lahôdka pre milovníkov opery: Benefičný galakoncert v Kežmarku pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky

Opera Slovakia, o.z. pozýva na Operný benefičný galakoncert, ktorý sa uskutoční 30. augusta v Kežmarku. Na koncerte vystúpia talentovaní začínajúci operní speváci, ako aj hostia známi z medzinárodnej opernej scény Jana Kurucová, rodáčka od Kežmarku a sólistka Deutsche Oper Berlin, a Peter Berger.

Ilustračný obrázok k článku Lahôdka pre milovníkov opery: Benefičný galakoncert v Kežmarku pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky
Zdroj: Dnes24.sk

Účinkovanie prisľúbila aj bývalá dlhoročná sólistka košickej opery Emília Csémy. Výťažok z koncertu bude venovaný na vytvorenie prvého Denného centra pre deti s viacnásobným postihnutím z Liptova a okolia.

Koncert sa uskutoční pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky

Portál Opera Slovakia oslavuje tretie výročie od svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa dňa 30. augusta 2014 o 17. hodine uskutoční Operný galakoncert v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku s vynikajúcim speváckym obsadením. Kostol bol ako kultúrna pamiatka v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka zaradený do zoznamu UNESCO v roku 2008. Región Kežmarku ponúka aj zaujímavé kultúrno-spoločenské zážitky pre záujemcov o ľudovú kultúru, kultúrne pamiatky či turistiku.

Počas koncertu uvidíte viacero speváckych generácií

Program koncertu bude pozostávať z diel majstrov svetovej opernej literatúry v speváckom obsadení zloženom z viacerých generácií: bývalá dlhoročná stálica košickej opernej scény, sopranistka Emília Csémy, Marianna Hochelová – soprán, Judita Andelová – mezzosoprán (študentka), Martin Kovács – barytón (študent) a Matej Rendoš – detský soprán. Pozvanie prijali aj vzácni hostia z medzinárodnej opernej scény. Obaja pochádzajú z východného Slovenska: mezzosopranistka Jana Kurucová z obce Tvarožná pri Kežmarku je v súčasnosti sólistkou Deutsche Oper Berlin a Košičan tenorista Peter Berger úspešne účinkuje na viacerých zahraničných operných javiskách. Na klavíri bude sprevádzať známa klaviristka Júlia Grejtáková.

Financie pre združenie Nezábudka Liptovský Hrádok

Generálnym partnerom operného benefičného koncertu v Kežmarku je finančná spoločnosť DELUVIS, ktorá zriadila FOND POMOCI DELUVIS ako nástroj vyjadrujúci jej politiku filantropie. V rámci tejto myšlienky má spoločnosť za sebou úspešný pilotný projekt v podobe Charitatívneho koncertu, ktorý sa konal 22. júna 2014 v evanjelickom kostole v Martine. Mediálnym partnerom tohto podujatia sa stal portál Opera Slovakia. Výťažok z koncertu bol venovaný Stredisku Evanjelickej DIAKONIE – Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch.

Beneficientom pomoci, teda finančných prostriedkov vyzbieraných od sponzorov podujatia a od návštevníkov koncertu v Kežmarku, bude občianske združenie Nezábudka Liptovský Hrádok, ktoré sa v regióne Liptova venuje deťom s viacnásobným postihnutím. Výťažok bude venovaný na zriadenie prvého Denného centra v regióne Liptova. Tento zámer je súčasťou dlhodobého projektu s cieľom do piatich rokov vybudovať Centrum komplexnej špeciálnopeda­gogickej starostlivosti o ľudí s viacnásobným postihnutím. Zabezpečí sa tak pre nich komplexná starostlivosť a pomoc ich rodinám prevenciou, diagnostikou, poradenstvom, rehabilitáciou, edukáciou, či dennou špeciálnopeda­gogickou starostlivosťou. www.nezabudka-lh.sk

Organizátor podujatia je občianske združenie Opera Slovakia

,,Tento koncert sme sa rozhodli usporiadať na východe nielen kvôli tomu, že iniciatíva vyšla od umelcov z tejto časti Slovenska, ale aj preto, aby sa operné umenie šírilo do viacerých regiónov našej krajiny. Keďže portál www.operaslovakia.sk sledujú aj zahraniční čitatelia, usporiadaním koncertu v nádhernom Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole z konca 18. storočia, ktorý je zapísaný aj v zozname UNESCO, vidím príležitosť na spoznanie pozoruhodných kútov Slovenska. Koncertom vyvrcholia symbolické oslavy tretieho výročia spustenia portálu Opera Slovakia, ktorých súčasťou bol aj úspešný koncert mladých slovenských operných talentov v Skanzene ľudovej dediny v Starom Klíži. Okrem toho pri tejto príležitosti Opera Slovakia spúšťa nový web. Na koncert v Kežmarku sme pozvali prevažne spevákov z východného Slovenska, aby sme predstavili osobnosti tohto regiónu. Najbližšie ku Kežmarku má vynikajúca speváčka medzinárodnej opernej scény, rodáčka z Tvarožnej pri Kežmarku Jana Kurucová. Som nesmierne rád, že pozvanie prijala okrem iného aj kvôli tomu, že v regióne svojho rodiska vystúpi po prvý raz. Rovnako som vďačný aj ostatným spevákom, pretože som presvedčený, že do Kežmarku prinesú kvalitné operné umenie. Výťažok poslúži na dobrú vec a verím, že aj prostredníctvom operného koncertu pomôžeme postihnutým detičkám na Liptove. Teší ma, že na koncerte spolupracujeme so spoločnosťou DELUVIS, ktorá zriadila FOND POMOCI DELUVIS, ktorým chce pomáhať núdznym najmä v slabších regiónoch Slovenska. Pre našu organizáciu je zároveň veľkou cťou, že záštitu nad koncertom prevzal prezident SR," podrobne informoval organizátor koncertu Ľudovít Vongrej.

Hlavným cieľom občianskeho združenia Opera Slovakia je podpora šírenia slovenskej opernej kultúry na Slovensku a v zahraničí s presahom do iných žánrov klasickej hudby.

Opera Slovakia je na Slovensku jediný spravodajsko – publicistický operný portál občianskeho združenia Opera Slovakia monitorujúci kompletný operný život na Slovensku s presahom do zahraničia. Počas trojročného fungovania sa stal navštevovaným a rešpektovaným médiom v odborných a laických kruhoch. Prináša ucelené operné spravodajstvo a publicistiku, zaznamenal pozoruhodnú návštevnosť a stal sa mediálnym partnerom všetkých slovenských operných divadiel a profesionálnych hudobných inštitúcií. Okrem domácich čitateľov je monitorovaný aj zahraničnými čitateľmi, inštitúciami a organizáciami, ktoré sledujú kompletný operný život na Slovensku.

Vstupné na koncert je symbolických 5 €.
Predaj vstupeniek pred koncertom priamo v kostole
Bližšie informácie na: redakcia@operaslovakia.sk, alebo na tel.č. 0907818876

Pripravil: Ľudovít Vongrej, šéfredaktor OS
Redakcia Opera Slovakia
Bratislava 17.8.2014
Bližšie informácie získate na: tel. č. +421907818876
email: redakcia@operaslovakia.sk
www.operaslovakia.sk
www.deluvis.sk
www.nezabudka-lh.sk

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM