Monika Vengrínová Kultúra

Legendárna budova Encián na Skalnatom plese znova otvorená. Je v nej najvyššie položená galéria v strednej Európe

Ešte nedávno tatranská haraburda, dnes najvyššie položená galéria v strednej Európe a druhá najvyššie položená v Európe. Takmer osemdesiatročná budova pri brehu Skalnatého plesa už dávno neslúži svojmu pôvodnému účelu. Niekoľko nadšencov sa preto rozhodlo vrátiť do nej život a turistov.

Ilustračný obrázok k článku Legendárna budova Encián na Skalnatom plese znova otvorená. Je v nej najvyššie položená galéria v strednej Európe
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Budova Encián je národnou kultúrnou pamiatkou postavenou v roku 1936 až 1937 na návrh architekta Dušana Samuela Jurkoviča a nachádza sa vo výške 1751 metrov nad morom. Budova však už od roku 1976 chátrala a zaradila sa tak medzi tatranské haraburdy. Pred dva a pol rokmi sa preto členovia Tatranského okrášľovacieho spolku spolu s niekoľkými dobrovoľníkmi rozhodli tieto unikátne priestory využiť a z Enciánu spravili galériu.

12 týždňov intenzívnych prác, 12 ton stavebného odpadu

„Vážim si, že na záchrane jedinečných priestorov sa podieľali aj bezdomovci od farára Kuffu či odchovanci z detských domovov z Domu na polceste z Veľkého Slavkova, ktorí v Enciáne odpracovali za sedem týždňov asi 380 hodín. Ďalšími 150 hodinami prispeli naši dobrovoľníci z Tatranskej dobrovoľníckej služby,“ hovorí Patrik Kolesár z Tatranského okrášľovacieho spolku.

Rekonštrukcia zatiaľ jedného poschodia a napínacej veže trvala 12 týždňov intenzívnych prác, dobrovoľníci vyviezli do Enciánu tri tony rôzneho stavebného materiálu a smerom dole putovalo 12 ton stavebného odpadu. Opravili priestory bývalej reštaurácie a kuchyne na druhom nadzemnom podlaží, zastavili zatekanie strechy a starých odpadov do budovy a urobili novú strechu i izoláciu. Aj vďaka ústretovosti rôznych firiem sa Tatranskému okrášľovaciemu spolku podarilo zabezpečiť veľkú časť stavebného materiálu a farieb sponzorsky a takto znížiť náklady na oživenie doteraz chátrajúcej tatranskej legendy, ktoré sa vyšplhali na približne 30 tisíc eur.

Najkrajší výhľad na Lomničák je z napínacej veže

„Otvorili a teda opravili sme prvé nadzemné podlažie, kde sa nachádzala reštaurácia, bar a kuchyňa, teraz sú tam výstavné exponáty. Ďalej ideme sprístupniť strojovňu, bývalú stanicu úseku Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso, kde chceme zavesiť naspäť pôvodnú kabínu a urobiť tam múzeum doktora Jurkoviča. Čakajú nás tiež izby, v ktorých by mali v budúcnosti nájsť strechu nad hlavou dobrovoľníci pomáhajúci Tatrám. Čiže roboty je ešte stále veľmi veľa,“ uvažuje Kolesár.

S galériou však majú veľké plány už teraz. Obmieňať sa tu pravidelne budú výstavy so stále novými expozíciami, plánujú sa rôzne konferencie, prednášky, poviedkové happeningy, vzdelávacie aktivity pre dobrovoľníkov, atď. Aktuálne, až do konca decembra tu návštevníci majú možnosť pozrieť si výstavu „140 rokov Uhorského Karpatského spolku“. V spolupráci s Galériou u anjela v Kežmarku tiež najbližšie plánujú vystaviť tvorbu Nikolaja Feďkoviča.

Okrem vnútorných priestorov galérie sa však každý, kto príde na Skalnaté Pleso, či už pešo alebo lanovkou, môže tešiť i na nádherný výhľad z napínacej veže. „Je to deväť nadzemných podlaží, odkiaľ je najlepší výhľad na celú panorámu Spiša a na Lomničák. My sa smejeme, že odtiaľ si môžete Lomničák objať,“ uzatvára Paťo Kolesár.

História budovy Encián

Encián postavili pri brehu Skalnatého plesa, podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča v rokoch 1936–37. Budova slúžila ako horná stanica visutej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice a zároveň ešte dodnes slúži ako údolná stanica lanovky na Lomnický štít. Tú sprevádzkovali až v roku 1940. V budove Encián nebola len strojovňa s ostatným technologickým zariadením. Okrem najnutnejších priestorov pre cestujúcich tu bola reštaurácia, jedáleň, na horných poschodiach hotelová časť. Roku 1976 dali do prevádzky kabínkovú lanovú dráhu z Tatranskej Lomnice k Skalnatému plesu s vlastnými staničnými budovami. Tam sa „presťahovalo“ aj reštauračné zariadenie z Enciánu. Nevyužitá ostala aj hotelová časť a v roku 2005 bola odstavená a neskôr demontovaná aj visutá lanovka na spodnom úseku z Tatranskej Lomnice. Encián po niekoľko desaťročí pustol. Tatranský okrášľovací spolok dokázal túto budovu vďaka dobrovoľníkom z celého Slovenska sprístupniť a už počas leta 2013 slúži ako Galéria Encián s expozíciami na rôzne témy.

Poprad24 sa pred týždňom zúčastnil aj na slávnostnom otvorení prvej výstavy v zrekonštruovaných priestoroch Enciánu, príspevok aj s videom nájdete TU.

Galéria Encián otvorená pre turistov
26
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie