Ilustračný obrázok k článku Letíte domov? Z letiska vás oddnes "len tak" nepustia!
7
Galéria
Zdroj: TASR

Letíte domov? Z letiska vás oddnes "len tak" nepustia!

Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval Slovákov na zváženie cesty do oblastí, v ktorých sa objavil koronavírus.

Správy
Správy

Letíte domov? Z letiska vás oddnes "len tak" nepustia!

Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval Slovákov na zváženie cesty do oblastí, v ktorých sa objavil koronavírus.

Ilustračný obrázok k článku Letíte domov? Z letiska vás oddnes "len tak" nepustia!
7
Galéria
Zdroj: TASR

V súvislosti s hrozbou koronavírusu prebieha od piatka 28. februára na slovenských medzinárodných letiskách v Bratislave, Poprade a Košiciach zdravotná kontrola každého cestujúceho. Nariadil to Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Kontrola cestujúcich

Cestujúci počas kontrol nepocítia žiadne obmedzenia cestovania, kontrolovaní sú priamo v príletovej hale. Kontrola v praxi znamená, že každý cestujúci, ktorý na Slovensko prilieta, musí ešte na palube lietadla vyplniť dotazník s osobnými údajmi. Na základe tohto dotazníka sa bude dať po prílete na Slovensko v prípade potreby identifikovať a vyhľadať.

„V prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenia do nemocnice,“ informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Všetky slovenské medzinárodné letiská majú stojisko pre lietadlá pripravené na krízové situácie.

Po príchode na letisko, ako aj pred odletom zo Slovenska, vám zamestnanci Úradu verejného zdravotníctva SR odmerajú teplotu. Ak u cestujúceho spozorujú príznaky nákazy koronavírusom, okamžite bude presunutý do infekčnej miestnosti, ktorú majú všetky slovenské medzinárodné letiská. Tam počká na prevoz od nemocnice.

Riziková je teplota 38 stupňov Celzia a viac.

Kontroly pasažierov na letiskách by mali trvať až do odvolania.

Cestujúcim, ktorí sa vracajú zo zahraničia, zašle úrad verejného zdravotníctva SR núdzové SMS správy na ich mobilné telefónne číslo s preventívnymi informáciami týkajúcimi sa koronavírusu.

Ak sa u vás počas 14 dní od príletu na Slovensko objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, telefonicky kontaktuje svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu a informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas uviedol, že koronavírus na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol. Vzhľadom na situáciu v okolitých európskych krajinách je ale podľa neho potrebné pripraviť sa na to, že prípady nákazy sa môžu vyskytnúť aj na Slovensku. Zároveň vyzval Slovákov na zváženie cesty do oblastí, v ktorých sa koronavírus objavil.

Slováci v zahraničí

Ministerstvo vnútra SR pošle slovenským občanom v zahraničí (v oblastiach s výskytom COVID-19) SMS s praktickými odporúčaniami a informáciami o účinnej prevencii.

Najneskôr v sobotu (29. februára) MV SR zavedie kontroly vozidiel na vstupných hraničných priechodoch, cestujúci obdržia informačné letáky s odporúčaniami pre osoby prichádzajúce z oblastí výskytu ochorenia COVID-19.

Všetky dôležité informácie nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zdravotná kontrola cestujúcich na letisku v Bratislave
7
Galéria
Zdroj: Letisko M. R. Štefánika
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín