Martin Sýkora Rôzne

Leto je plné nástrah: Ako brániť dieťa pred nebezpečnými pokušeniami

Hlavné letné mesiace sú ako stvorené na to, aby sa aj vaše dieťa dostalo do spárov závislostí. Poradíme vám, ako eliminovať riziko na minimum.

Ilustračný obrázok k článku Leto je plné nástrah: Ako brániť dieťa pred nebezpečnými pokušeniami
Zdroj: Dnes24.sk

Aktivitou proti závislosti

Dieťa, ktoré má vyplnený voľný čas, sa podľa odborníka dostane k drogám s menšou pravdepodobnosťou. „Ak rodič celý deň vie, kde je, s kým je a čo robí. Veľmi pomáha, ak je tínedžer počas dňa monitorovaný učiteľom, trénerom aj rodičmi a v jeho rozvrhu nie sú ‚hluché‘ hodiny. Dôležité je tiež vedomie, že môže byť otestované,“ hovorí Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Rodičia by mali podľa jeho slov spozornieť vtedy, ak z dieťaťa zrazu po návratoch domov pravidelne cítiť tabakový dym, hoci tvrdí, že nefajčí a nikdy predtým nefajčilo. „Odborníci vedia, že väčšina tých, ktorí sa stali závislým od marihuany či tvrdých drog, začínali s cigaretami. Často v nízkom veku, keď by sa k cigaretám vôbec nemali dostať,“ upozornil Okruhlica. Fajčenie cigariet považuje za „otvorenú bránu“ k fajčeniu iných látok. „Ak začne fajčiť 16-ročný tínedžer, veľmi to zvyšuje riziko, že prejde k užívaniu drog. K marihuane, k pervitínu. Prečo by si nezapálil joint? Veď cigareta ako cigareta. Ak teda tínedžer zrazu začne fajčiť, treba spozornieť a urobiť mu napríklad aj test na prítomnosť drog v moči,“ skonštatoval Okruhlica.

Dôveruj ale preveruj

Pri odchode na diskotéku či na chatu s kamarátmi je podľa jeho slov dieťaťu dobré vopred povedať, že ho po návrate otestujú, či pil, alebo bral drogy. „Je to silný ochranný moment. Toto vedomie tínedžerov často zastaví, pretože ešte nie sú závislí. Väčšinu z nich to od pitia či užitia drog odradí. Najmä ak vedia, že po pozitívnom výsledku testu prídu sankcie a rodičia im na dlhší čas zakážu diskotéky či vychádzky s kamarátmi,“ zhrnul Okruhlica. Poukázal, že rodičia sú za deti právne zodpovední a v prípade potreby ich majú právo donútiť podstúpiť test či vyšetrenie. Možnosťou, ako si podozrenie overiť, je urobiť deťom domáci test na prítomnosť drogy v moči. Dajú sa kúpiť v lekárňach aj novinových stánkoch. Ďalšou je navštíviť špecializované Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach a dať syna či dcéru vyšetriť. „Rodič má právo svojho neplnoletého syna či dcéru k tomu donútiť. Pri otrave marihuanou rovnako ako pri otrave alkoholom zdravotná poisťovňa lekárske ošetrenie neprepláca, musí ho uhradiť rodič dieťaťa. Aj odmietnutie testu je signálom, že dieťa môže mať problémy s drogami. A samozrejme, ak sa uňho prejavujú ďalšie zmeny v správaní či v návykoch, ktoré trvajú dlhšie než dva-tri týždne,“ skonštatoval Okruhlica.

Ako zistiť, či berie drogy

Medzi najčastejšie príznaky užívania drog patrí zúženie či naopak rozšírenie zreničiek, začervenanie očí, bolesti hrdla, suchý kašeľ, únava, strata hmotnosti, pokles pocitu hladu, stopy po ihlách na tele, zmeny spánkového režimu, nespavosť či úmyselné nespanie a rôzne zvukové či obrazové halucinácie. Varovné príznaky samozrejme závisia najmä od konkrétnej drogy, spôsobu užívania a mechanizmu, akým pôsobí na organizmus. A nezabúdajme ani na priame dôkazy. „Rodičia môžu nájsť doma bongo, fľašu, sušenú marihuanu či dokonca injekčnú striekačku. To je priamy dôkaz. Ťažšie je zistiť to v počiatočnom období, keď dieťa zatiaľ berie drogy iba mimo domu. Možno ešte nie je ani závislé, konzumuje však drogu s kamarátmi. Môže mať červené oči, byť ospalé, či výbušné – to však nie je dôkaz užívania drog. Často sa to rodičia dozvedajú z okolia dieťaťa. Známi či kamaráti ich syna alebo dcéry im povedia, že chodí do partie, kde sa berú drogy,“ vysvetlil Okruhlica. Zároveň rodičia pozorujú varovné signály- neskoré príchody domov, čudné správanie dieťaťa, hoci alkohol z neho nie je cítiť.

Deti treba „zamestnať“

Je preukázané, že dieťa sa dostane k drogám s menšou pravdepodobnosťou, ak má vyplnený voľný čas. Ak rodič celý deň vie, kde je, s kým je a čo robí. Záleží aj od veku dieťaťa. Čas treba mladému človeku vyplniť nenásilným spôsobom. Rodič pozná svoje dieťa, vie, čo ho baví a na čo má vlohy. Je dobré preto sledovať aj túto cestu. Leto je vhodné na vykonávanie aktivít, na ktoré napr. teenager v priebehu školského roka nemal dostatok času. Ďalšou z možností je motivácia a podpora mladého človeka v oblasti brigády alebo jednoduchých prác, kde si môže teenager nielen finančné prilepšiť, ale najmä tráviť svoj voľný čas plodne.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM