Peter Handzuš Krimi

Levoča sa chce s deaflympionikmi súdiť

Mesto Levoča sa chce súdiť so Slovenským deaflympijským výborom a Prvou popradskou developerskou v súvislosti s rozostavaným zimným štadiónom v Levoči.

Mesto Levoča sa chce súdiť so Slovenským deaflympijským výborom a Prvou popradskou developerskou v súvislosti s rozostavaným zimným štadiónom v Levoči, kde sa mali konať v rámci zimnej deaflympiády súťaže v curlingu. O celej situácii s prípravou deaflympiády na Slovensku informoval primátor Levoče Miroslav Vilkovský Medzinárodný deaflympijský výbor už v septembri minulého roku. Doteraz však mesto nedostalo žiadnu odpoveď. „Už to je veľmi zaujímavé, že ani na úrovni Medzinárodného deaflympijského výboru sme sa nedočkali nejakej relevantnej odpovede,“ uviedol Vilkovský. Primátor je však prekvapený, že ľudia, ktorí presviedčali aj levočských poslancov, aby šli do rekonštrukcie štadióna, dodnes chodia po slobode.

Deaflympiáda na Slovensku podľa primátora Vilkovského nebude. „Myslím si, že vo februári deaflympiáda nebude, lebo športoviská nie sú pripravené. Bude to obrovská blamáž Slovenska,“ uviedol Vilkovský. V Levoči sa v rámci deaflympiády mali uskutočniť súťaže v curlingu, o čom má mesto doteraz platný certifikát od Slovenského deaflympijského výboru. Na základe osvedčení a podpísanej zmluvy s Trnavskou stavebnou spoločnosťou ako dodávateľom stavby, 1. popradskou developerskou, a.s. ako sprostredkovateľom a Slovenským deaflympijským výborom začali s prácami na rekonštrukcii zimného štadióna nielen v Levoči, ale aj v Kežmarku. Práce na rekonštrukcii štadióna prerušil dodávateľ stavby ešte 13. augusta minulého roku až do doby, kým nebudú uhradené faktúry za vykonané práce. „Zatiaľ to prerušenie platí,“ uviedol primátor. Pôvodné náklady na rekonštrukciu štadióna v Levoči boli 8 miliónov eur.

Druhá rovina problému okolo zimného štadióna je podľa primátora dostavba a sprevádzkovanie štadióna aspoň v takej podobe, v akej fungoval pred rekonštrukciou. „Máme pripravené dve-tri varianty riešenia, ako ho sprevádzkovať. Určite to nebude v takom rozsahu a v takom rozpočte, aký bol plánovaný cez deaflympijský výbor,“ uviedol primátor. Zatiaľ nie je podľa primátora rozhodnuté, či mesto bude žiadať štát o mimoriadnu dotáciu alebo pôjde cestou verejno-súkromného partnerstva.

Samotná ľadová plocha na zimnom štadióne v Levoči je funkčná. Podľa primátora stačí len postaviť mantinely a napojiť plochu na centrálne chladenie. Plochu klziska, vrátane chladenia, zrekonštruovalo mesto už pred troma rokmi. Štadión, ako jediný zo zimných štadiónov na Spiši, však nebol krytý. Pred rekonštrukciou štadión fungoval pre potreby mesta na verejné korčuľovanie. Minimálne túto funkciu chce mesto vrátiť na zimný štadión. Po rekonštrukcii mal byť štadión prekrytý, mal by dostať nové hľadisko, šatne a ďalšie zázemie.

Zdroj: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM