Peter Handzuš Rôzne

Levočská púť so zaujímavými číslami: Veriaci si pripomenuli viaceré výročia

Slávnostnou svätou omšou na Mariánskej hore v Levoči vyvrcholila v nedeľu 2. júla 2017 najstaršia púť na východnom Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Levočská púť so zaujímavými číslami: Veriaci si pripomenuli viaceré výročia
Zdroj: TASR

Na Mariánskej hore v Levoči sa zišli tisíce katolíckych veriacich z celého Slovenska i zo zahraničia. Slávnostnú omšu celebroval hlavný pápežský penitenciár, kardinál Mauro Piacenza.

Veriaci si pripomenuli 770. výročie púti na levočskú Mariánsku horu, ako aj 70. výročie zasvätenia spišskej diecézy Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie zo strany biskupa Jána Vojtaššáka. „Potom je to 100. výročie fatimských zjavení, takže aj z toho titulu je táto púť slávnostnejšia,“ povedal spišský biskup Štefan Sečka.

Púť odolala aj minulému režimu

Putovanie na Mariánsku horu kardinál Piacenza prirovnal k návšteve Panny Márie u príbuznej Alžbety, ktorej priniesla, ako povedal, ten najväčší dar, samotného Krista. „Tak aj my, keď sme vystúpili na túto horu, šli sme nielen v Máriiných šľapajach a nasledovali sme jej púť plnú viery a lásky, ale z moci nášho krstu sme boli a stále sme nositeľmi Krista, svedkovia viery a služobníci lásky. Táto pekná stáročná tradícia musí byť zachovaná a posilňovaná ako to najlepšie z tradícií vašej krajiny. Vydržala počas stáročí a odolala všetkým útokom, dokonca aj násilnému prenasledovaniu ateistického režimu minulého storočia,“ povedal v kázni Piacenza, ktorú v slovenčine predniesol biskup Sečka a vyzval ku šíreniu pokoja a odpustenia.

V závere slávnostnej svätej omše dekan levočského dekanátu František Dlugoš predniesol posolstvo adresované pápežovi Františkovi do Ríma. „Slovenský národ sa duchovne utváral vďaka svojej nebeskej patrónke. Pod jej milostivou ochranou prežil ľud pod Tatrami a na Spiši časy náboženského útlaku. Mariánska tradícia nás posilňuje v odhodlaní nasledovať mučeníkov a svedkov viery,“ odznelo v posolstve.

„Videl som život a vieru. Videl som tu život cirkvi, takže až spontánne sa žiada spievať Velebí duša moja Pána, čo je chválospev Panny Márie,“ zhrnul svoje dojmy po svätej omši kardinál. Piacenza je zároveň aj prezidentom pápežskej nadácie Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako povedal, slovenská cirkev môže chudobným a biednym pomôcť v prvom rade modlitbou. „Na Blízkom východe, ako aj v iných častiach sveta nejde len o materiálnu pomoc, ale skôr o podporu a povzbudenie vo viere. Takže aj v súčasnosti úlohou pobočiek nadácie Kirche in Not je hlavne scitlivieť obyvateľstvo na to, aby mali zmysel pre pomoc tam, kde je potrebná,“ povedal kardinál.

Príde pápež František na Sovensko?

Slovensko navštívil v minulosti už viackrát a ako povedal, vždy prechovával osobitú úctu ku krajinám a cirkvám vo východnom bloku. Na otázku, či pápež František plánuje navštíviť Slovensko, odpovedal, že ak by mohol, rád by navštívil celý svet, vrátane Slovenska. „Neviem, či je to teraz v jeho najbližších plánoch. Myslím si, že veľmi rád by prišiel, a som presvedčený, že by sa tu veľmi dobre cítil,“ dodal Piacenza.

Levočská púť so zaujímavými číslami: Veriaci si pripomenuli viaceré výročia
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM