Správy

Ľudská nepoučiteľnosť: V TANAPe strieľali ohňostroje aj napriek zákazu

Ochrana prírody či zákaz určitým ľuďom nehovoria nič. Presvedčili sa o tom v Tatranskom národnom parku na Silvestra. Ohňostroje sa tu odpaľovali dokonca aj vo vyššom stupni ochrany.

Ilustračný obrázok k článku Ľudská nepoučiteľnosť: V TANAPe strieľali ohňostroje aj napriek zákazu
Zdroj: TASR

Aj ten rok sa počas silvestrovských osláv našli ľudia, ktorí porušovali zákaz používať zábavnú pyrotechniku v Tatranskom národnom parku (TANAP). Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko uviedol, že väčšina ubytovacích zariadení nariadenie rešpektovala, našli sa však aj takí, ktorí pravidlá porušovali.

„Ohňostroje strieľali aj na podhorí, máme oznámenia, že aj vo vyššom stupni ochrany, momentálne to preverujeme a následne to postúpime vyššie, na orgány ochrany prírody, na ďalšie sankčné riešenie. Niekedy mám pocit, že apel, ktorý každý rok dávame, je ako hrach na stenu hádzať. Pevne však verím, že ľudia konečne pochopia, že celé to búchanie je jeden veľký nezmysel a hlavne v národnom parku," konštatoval Majko. Dodal, že zatiaľ v súvislosti s oslavami nezaznamenali žiadne úhyny zvierat, ktoré by sa pri hluku a svetelných efektoch mohli v horských dolinách splašiť.

Na území mesta Vysoké Tatry žije v 3. stupni ochrany prírody niekoľko tisíc obyvateľov a aj medzi nimi sa podľa šéfa tamojších ochranárov našli takí, ktorí zákaz nerešpektovali a odstreľovali ohňostroje či petardy. „Tam sa nám to zatiaľ nedarí eliminovať, bude potrebné aj so samosprávou ísť možno cez všeobecné záväzné nariadenie aj s následnou kontrolou, ako to má napríklad Bratislava. Najprv sa však musia dohodnúť poslanci a vedenie mesta," zdôraznil Majko s tým, že často musia z prírody odpratávať aj pozostatky z ohňostrojov, či rozbité fľaše od alkoholu.

Počet priestupkov klesá

Hovorca mesta Vysoké Tatry Martin Sýkora v tejto súvislosti uviedol, že samospráva sa snaží v spolupráci so Združením cestovného ruchu a ochranármi ísť cestou osvety a prevencie. „Upozorňujeme najmä poskytovateľov ubytovacích zariadení na zákaz používať pyrotechniku v národnom parku. Všetko je však o ľuďoch a naši mestskí policajti, ktorých v teréne nie je veľa, nemôžu byť všade a striehnuť na každého," dodal.

Podľa Majka sa však celkovo situácia s porušovaním pravidiel v najväčšom slovenskom národnom parku zlepšuje a počet priestupkov nezodpovedných návštevníkov každoročne klesá. „V zahraničí sú niektoré veci samozrejmosťou, u nás to tak zatiaľ ešte nie je, ale každoročne máme okolo 5000 ľudí na besedách, kde oslovujeme hlavne mladú generáciu, aby brala ochranu prírody a rešpektovanie pravidiel ako samozrejmosť. Potom to často pochopia aj dospelí, keď ich deti upozorňujú na to, čo sa v prírode nemá robiť. Teší ma, že aj napriek tomu, že sa zvyšuje návštevnosť, problémy, ktoré sme museli riešiť v minulosti, už nebývajú také časté," uzavrel riaditeľ Správy TANAP.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM