Monika Vengrínová Rôzne

Majte tam oči na stopkách: 3 miesta na Spiši, kde sa vyskytujú nakazené kliešte!

Už opäť útočia! Na kliešte si treba dať v týchto dňoch pri vašom pobyte v prírode naozaj pozor. V ktorých lokalitách sa nachádzajú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy na Spiši?

Ilustračný obrázok k článku Majte tam oči na stopkách: 3 miesta na Spiši, kde sa vyskytujú nakazené kliešte!
Zdroj: TASR

Po prechádzke v prírode si môžeme na tele či oblečení nájsť zákerné kliešte, ktoré však vedia narobiť poriadnu šarapatu. „Pred ochorením na kliešťovú encefalitídu sa môžeme chrániť správnym odevom, prípadne použitím repelentov. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Mlieko je potrebné pred konzumáciou prevariť alebo piť pasterizované,“ uvádza tím odborných pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

„Hneď ako si nájdeme prisatého kliešťa je potrebné ho čo najrýchlejšie odstrániť, najlepšie pinzetou kývavými pohybmi, bez točenia. Následne je potrebné kožu v mieste prisatia kliešťa vydezinfikovať,“ informujú ďalej odborní pracovníci. Vhodnou prevenciou proti ochoreniu je aj očkovanie, ktoré je najvhodnejšie začať ešte v zimných mesiacoch.

Na Slovensku sa nachádza viacero prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy. Nájdeme medzi nimi aj obce na Spiši. Pri prechádzkach do prírody by sme mali byť preto opatrní. Medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy totiž patrí Spišský Štvrtok, Jaklovce či Gelnica.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie