Hokej

Mapovanie dejín hokeja v Poprade: Dočkalo sa už šiesteho pokračovania

Už šieste pokračovanie dejín popradského hokeja uviedli do života symbolicky počas Tatranského pohára.

Ilustračný obrázok k článku Mapovanie dejín hokeja v Poprade: Dočkalo sa už šiesteho pokračovania
1
Galéria
Zdroj: Rastislav Ovšonka

Autor publikácie Dejiny hokeja v Poprade Rastislav Ovšonka v nej mapuje obdobie rokov 1982 až 1993. „Ide o jedno z najúspešnejších období popradského hokeja, ktoré sa začalo už v sezóne 1980/1981 víťazstvom v 1. Slovenskej národnej hokejovej lige (SNHL). Touto sezónou zároveň končí predchádzajúci diel, ktorý vyšiel vlani,“ priblížil Ovšonka.

Úspešné obdobie pokračovalo víťazstvom v 1. SNHL v sezóne 1984/1985 a tiež 1990/1991, keď sa Poprad po 37 rokoch strávených v druhej najvyššej lige vrátil medzi československú hokejovú elitu. „Strávil tu síce len dva roky – v prvej sezóne bojoval o záchranu, v druhej skončil len o priečku lepšie, ale dokázal potrápiť aj skúsené prvoligové tímy,“ dodáva Ovšonka s tým, že toto obdobie končí sezónou 1992/1993, keď došlo k rozdeleniu Československa a tým aj k zániku spoločnej československej hokejovej ligy.

Ovšonka upozornil, že aj v tomto období pod Tatrami vyrástlo niekoľko veľkých hokejových osobností. Zrejme tou najväčšou bol útočník František Štolc st. – niekoľkonásobný člen All stars, najlepší strelec či najproduktívnejší hráč SNHL.

„Ďalšou veľkou postavou tohto obdobia je jeho spoluhráč Alexander Szücs. V historických tabuľkách sú obaja v prvej trojke najlepších strelcov v drese Popradu,“ dodáva tvorca publikácie. Práve Alexander Szücs vo štvrtok (22. 8.) večer šiesty diel Dejín hokeja v Poprade aj pokrstil.

V závere tohto obdobia sa členmi seniorského tímu Popradu stali také mená ako napr. Arne Kroták, Slavomír Pavličko či Miroslav Škovira. Kniha zachytáva aj búrlivé dianie v klube z prelomu rokov 1989 – 1990, keď transformáciou prechádzala celá spoločnosť.

„V tomto období sa objavuje aj zmienka o Klube fanúšikov hokeja v Poprade. Súčasťou publikácie sú tiež informácie o mládežníckom či amatérskom hokeji, keďže v tomto období sa v Poprade pravidelne hrávali aj okresné majstrovstvá v ľadovom hokeji,“ dodáva na záver Ovšonka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM