Rôzne

Maturanti by mali piť dostatok tekutín: Neodporúča sa veľa kávy

Približne 43 000 stredoškolákov bude počas nasledujúcich dni postupne ústne maturovať. Počas dní, kedy sa postavia pred skúšobné komisie, by mali dodržiavať viaceré pravidlá.

Ilustračný obrázok k článku Maturanti by mali piť dostatok tekutín: Neodporúča sa veľa kávy
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk

Študentom sa odporúča v deň maturitnej skúšky si so sebou vziať dostatok tekutín, avšak neodporúča sa piť väčšie množstvo kávy, uviedla to Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva.

Podľa odborníkov je dôležité dodržiavať zdravý pitný režim vo forme pitnej vody, minerálok, prípadne nesladených ovocných čajov alebo riedených ovocných štiav. „Záťažové životné situácie sa lepšie zvládajú aj prísunom vitamínov a minerálnych látok, ako je napríklad skupina vitamínov B, vápnik a horčík. Počas týchto dní je povolená aj drobná sladkosť, napríklad čokoládovo-cereálna tyčinka,“ povedala Hamade.

V deň maturít je potrebné, aby sa študent zdravo naraňajkoval. „Raňajky by mali obsahovať ľahko stráviteľné bielkoviny, malé množstvo tukových látok a polysacharidy. Vhodné sú celozrnné cereálie alebo pečivo, banán, nízkotučný jogurt, ovsené vločky, tofu, acidofilné mlieko, tvaroh, orechy, ovocie a zelenina,“ povedala Hamade s tým, že ide o potraviny, ktoré zásobujú mozog a telo dostatočným množstvom energie a pomáhajú zabrániť kolísaniu hladiny cukru v krvi. Pripomenula, že pokiaľ človek skonzumuje na raňajky správne potraviny, dodá svalom a mozgu energiu potrebnú na zvládnutie požadovaných výkonov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM