Medzi mýtom a realitou - výstava v TG

Tatranská galéria hostí slovenskú časť medzinárodného projektu s názvom Medzi mýtom a realitou: stretnutie s Rómami. Štvrtková vernisáž uviedla výstavu kolekcie fotografií, ktoré vytvorila štvorica mladých rakúskych fotografov. Predchádzala jej panel

Pavol Krupka

Štyria rakúski absolventi fotografickej školy od roku 2010 realizovali projekt umeleckého pohľadu na život Rómov v Rumunsku, v Českej republike a na Slovensku. Výsledkom sú esteticky príťažlivé a emocionálne pôsobiace fotografie, v ktorých dominuje sociálna téma. Pozornému a otvorenému človeku sa pri pohľade na ne premietnu v mysli príbehy konkrétnych ľudí a celých rodín, ktorých život je neradostný, ale predsa mu dokážu dať istý zmysel.

Cieľom projektu je zvýšiť povedomie verejnosti o veľkej, ale často opomínanej rómskej menšine a podnietiť tak ďalší dialóg. Celý mesiac apríl bola výstava inštalovaná v galérii hotela Gustava Mahlera v Jihlave. Slovensko, zastúpené Tatranskou galériou v Poprade, je po Česku jej druhou hostiteľskou krajinou. Výstava sa o mesiac presunie do Viedne a napokon do rumunského Sfantu Gheorghe.

Organizátormi podujatia sú medzinárodná organizácia Caritas a Spišská katolícka charita. Projekt finančne podporuje Nadácia Erste Bank a Komenského fond.

Fotografie a niektoré podrobnosti o projekte sa nachádzajú vo fotogalérii a vo videu.

//Zdroje: http://www.mecem.sk/ http://jihlava.charita.cz/…-a-realitou/ //

Tento článok nie je možné komentovať.