Martin Sýkora Samospráva

Mesto chce zrekonštruovať 23 školských budov: Projekt chce splácať 15 rokov

Mesto Poprad plánuje zrekonštruovať 23 školských budov a vylepšiť ich zlý stav. Tiež plánuje prijať opatrenia, ktoré zlepšia ich energetické hospodárenie.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce zrekonštruovať 23 školských budov: Projekt chce splácať 15 rokov
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Veľká obnova školských budov

Audit na školských budovách, ktorých vlastníkom je mesto Poprad, prebieha už druhý rok. Samospráva ešte pred dvoma rokmi vstúpila do programu ELENA, cez ktoré je možné financovať projekty súvisiace so zlepšením energetickej účinnosti budov. „Dlhé roky zle hospodárime s energiami. Školské budovy sú naozaj v zlom stave. Celé roky sme do škôl dávali investície, ktoré išli najmä na havarijné stavy,“ povedal viceprimátor Popradu Igor Wzoš.

„V rámci opatrení, ktoré pripravujeme, potrebujeme zatepliť strechy, čo je okolo 26 000 štvorcových metrov, investovať treba do 48 000 štvorcových metrov, ktoré predstavujú fasády budov a povymieňať asi 2400 okien,“ vymenoval viceprimátor.

Rovnako samospráva plánuje vymeniť do 11 000 svetelných bodov. Mesto chce pristúpiť k opravám budov systémovo a dať ich do poriadku v čo najkratšom čase.

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Súťaž možno vyhlásia v apríli

Návrh a realizáciu opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti a technického stavu školských budov chce mesto vyriešiť garantovanou energetickou službou prostredníctvom obchodnej súťaže. „V rámci modelu, ktorý pripravujeme, chceme rekonštruovať 23 školských budov. To znamená energeticky ich zhodnotiť a garantovať energetickú službu počas celej doby koncesie,“ povedal Wzoš. Zámer vyhlásenia súťaže na koncesiu budú poslanci prerokovávať na štvrtkovom (13. 4.) zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Predmetom koncesie je podľa Wzoša poskytovanie garantovanej energetickej služby, ktorá spočíva v návrhu a v realizácii opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti a technického stavu vybraných budov, prevádzkovaní ich energetického systému a zariadení po realizácií opatrení, a tiež vyčíslení dosiahnutých úspor.

„Úspešný uchádzač z verejnej súťaže zabezpečí financovanie celého projektu z vlastných zdrojov. Mesto by následne splácalo koncesionárovi rekonštrukciu zhruba 15 rokov,“ vysvetlil viceprimátor. V prípade, že poslanci schvália tento zámer, súťaž vyhlásia ešte v apríli. Poslanci následne budú musieť troma pätinami schváliť aj koncesionársku zmluvu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM