Peter Handzuš Správy Samospráva

Mesto robí opatrenia: Kvôli silným mrazom presťahovali bezdomovcov zo stanu

Silné mrazy a sneženie cez víkend spôsobili, že záujem o nízkoprahové ubytovanie poskytované ľuďom bez domova sa zvýšil.

Ilustračný obrázok k článku Mesto robí opatrenia: Kvôli silným mrazom presťahovali bezdomovcov zo stanu
Zdroj: Mesto Poprad

V pondelok ráno sa teplota vzduchu pod Tatrami pohybovala okolo –15 °C. Spolu 12 ľudí, ktorí využívali ubytovanie vo vojenskom stane, bolo presťahovaných do nocľahárne. "Stan je síce vyhrievaný, no pri takýchto nízkych teplotách sme sa rozhodli radšej všetkých klientov zo stanu presunúť do spoločných priestorov budovy nocľahárne, ktoré sme na to pripravili,“ uviedla Petra Zavacká zo sociálneho odboru Mestského úradu (MsÚ) v Poprade.

Mesto Poprad má k dispozícii Zariadenie sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia s kapacitou 35 miest, ako aj nízkoprahové bývanie v podobe vojenského stanu s kapacitou 12 osôb. Samospráva v súčasnosti eviduje na území mesta 120 bezdomovcov.

V zariadení je k dispozícii stredisko osobnej hygieny, práčovňa, výdajňa šatstva, v zariadení môžu bezdomovci dostať zdarma teplú polievku, ktorú každý deň vrátane sobôt a nedieľ zabezpečuje Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Poprade. Sociálny odbor im poskytuje aj sociálne poradenstvo, vie im pomôcť tiež pri vybavovaní dokladov, finančného zabezpečenia, či už dôchodku alebo pomoci v hmotnej núdzi. Takisto im prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov ponúka pomoc zameranú na uplatňovanie práv a právom chránených záujmov (sprievod pri vybavovaní v inštitúciách ako úrad práce, sociálna poisťovňa, lekári, sociálne zariadenie a pod.)

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie