Pavol Krupka Rôzne

Michal Kravčík o vode a o človeku

V Poprade sa v pondelok uskutočnilo prednáškové stretnutie so známym hydroekológom Michalom Kravčíkom. Zorganizovalo ho občianske združenie Naše mesto - naša obec.

Michal Kravčík sa ako predseda občianskeho združenia Človek a voda dlhé roky venuje problematike vody a vplyvu človeka na stav krajiny, ktorú všetci obývame. Na popradskom stretnutí so záujemcami o túto problematiku zazneli jeho najznámejšie myšlienky, ktoré sa týkajú významu vody z hľadiska životného prostredia. Vodu všetci vnímame ako zdroj a podmienku života, preto nečudo, že sa snažíme zabezpečiť jej dostatok pre každého. Voda však predstavuje aj výrazný termoregulačný faktor, ktorý v súčinnosti so slnkom môže vyriešiť mnohé naše problémy. Našou snahou by nemalo byť prebytočnú vodu bezpečne odviesť do mora, ale naopak, udržať ju v čo najväčšom množstve v krajine. Sama voda sa tak postará o to, že sa stav nášho životného prostredia bude zlepšovať. S prijatím rozumných opatrení zároveň budeme schopní riešiť problém, ktorý postupne narastá aj vo svetovom meradle – ničivé lokálne povodne. Konkrétnym príkladom je revitalizácia krajiny v Ťahanovciach pri Košiciach. Tento projekt bol realizovaný z rezervy premiérky Vlády SR a dokončený 15. marca 2011. Prvú povodňovú skúšku obstál 18. marca 2011, keď celý systém vodozádržných prvkov zadržal dažďovú vodu a ochránil obec pred povodňou.

Michal Kravčík je držiteľom prestížnej Goldmanovej ceny za rok 1999, ktorá sa od roku 1989 udeľuje najvýraznejším predstaviteľom ochrany prírody. Pred časom vypracoval alternatívnu vodohospodársku koncepciu Slovenska – Voda pre 3. tisícročie a zároveň alternatívny návrh tvorby zdrojov pitnej vody v povodí rieky Torysa. Jeho názory a návrhy sa však často stretávajú s námietkami z odborných kruhov. Do povedomia slovenskej verejnosti sa Kravčík dostal aj ako nekompromisný odporca výstavby vodárenských nádrží, predovšetkým Tichého Potoka.

//Zdroje: http://ekolist.cz/ /…og.sme.sk///

KravcikPP
6
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM