Martin Sýkora Správy

Mosty sú v havarijnom stave: Najstaršie z nich majú viac ako 60 rokov

Prešovský samosprávny kraj plánuje ešte v tomto roku zrekonštruovať päť mostov v najhoršom stave. Ich opravou úplne odstráni havarijný stupeň stavieb na území župy.

Ilustračný obrázok k článku Mosty sú v havarijnom stave: Najstaršie z nich majú viac ako 60 rokov
Zdroj: TASR

Mosty na území PSK majú priemerne 50 – 60 rokov. Najstaršie boli vybudované v medzivojnovom a povojnovom období, čomu zodpovedá aj ich technický stav. V súčasnosti je na území kraja 14 mostov vo veľmi zlom stave, teda v 6. stupni.

Pod Tatrami mosty na rozsypanie

Ide o most v Bardejove, Radvani nad Laborcom (okr. ML), Ruskej Volovej (okr. SV), Krásnom Brode (okr. ML), Jezersku (okr. KK), Šarišskom Jastrabí (okr. SL), v Huncovciach (okr. KK), most pred Tatranskou Štrbou (okr. PP), Levočskou Dolinou (okr. LE) a obcou Kremná (okr. SL), most za Brezovicou (okr. SB), Tatranskou Kotlinou (okr. PP), Žalobínom (okr. VT) a za obcou Veľká Franková (okr. KK).

Dva mostné objekty v kraji sú dokonca v havarijnom 7. stupni. Správa a údržba ciest PSK ich chce opraviť ešte v tomto roku a zlepšiť tak celkový technický stav mostov, ktorých má v správe 1239.

„Rekonštrukcia so zahájením v roku 2018 je v závislosti od priebehu obstarávania plánovaná na dvoch mostných objektoch v siedmom stupni. Ide o most pred obcou Krušinec a most za obcou Litmanová,“ priblížil riaditeľ SÚC PSK Peter Kočiško s tým, že rekonštrukcie by sa mal dočkať aj most v 6. stupni v meste Bardejov a dva mosty v zlom stave v 5. stupni v Spišskej Belej a Ladomirovej.

Zdroj: Mesto Kežmarok

Mosty – pilier infraštruktúry

Aktuálne ma SÚC PSK za sebou rekonštrukciu šiestich mostných objektov v stupni 5 a 6 z celkového počtu osem mostných objektov, ktoré boli projekčne pripravené v minulom období. Na ostatné mosty v týchto stupňoch majú cestári rozpočtovo kryté vyhotovenia projektových dokumentácii s následnou plánovanou realizáciou v rokoch 2019 – 2021.

„Na území PSK je momentálne 65 mostov v prvom stupni, teda v bezchybnom stave. Najviac takýchto mostných objektov je v správe a údržbe v oblasti Prešov 18, v oblasti Starej Ľubovni je ich 14,“ ozrejmil Kočiško a dodal, že vo veľmi dobrom stave je 83 mostov v kraji.

Ročne vyčlení župa na rekonštrukciu resp. modernizáciu mostov, vrátane projektových dokumentácií zhruba 2 – 3 milióny eur a približne 500 tisíc eur na bežnú údržbu a opravy mostov. Finančné prostriedky na tento účel môže čerpať aj zo zdrojov EÚ. Ako doplnil Kočiško, mosty na cestách II. a III. triedy v správe SÚC PSK sa pravidelne kontrolujú raz ročne bežnou prehliadkou a každé štyri roky hlavnou, resp. mimoriadnou prehliadkou pri podozrení poškodenia mosta.

Foto: Ilustračné

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie