Monika Vengrínová Samospráva

Muž, ktorý sa stal najmladším popradským poslancom: Prečítajte si rozhovor s Michalom Rusnákom (30)

Michal Rusnák (30) uspel v komunálnych voľbách do popradského parlamentu ako najmladší zo všetkých 19 poslancov. Od najstaršieho Bohumila Košického (66) je mladší o 36 rokov. V rozhovore pre náš portál prezradil, aké mal priority pred zvolením a aj to, čo bolo jeho motiváciou kandidovať.

Ilustračný obrázok k článku Muž, ktorý sa stal najmladším popradským poslancom: Prečítajte si rozhovor s Michalom Rusnákom (30)
Zdroj: Dnes24.sk

Získal 1253 hlasov a spolu s ďalšími osemnástimi kolegami zasadol do mestského parlamentu v Poprade. MUDr. Michal Rusnák (30) uspel v komunálnych voľbách pre volebný obvod č.1 ako najmladší poslanec. Položili sme mu preto niekoľko otázok.

  • 1. Každý ide do volieb s tým, že chce uspieť. V Poprade však bolo kandidátov veľa, ako ste videli svoje šance? Očakávali ste, že sa do mestského parlamentu dostanete?

Samozrejme, že tak ako každý, aj ja som šiel do volieb s vidinou úspešného výsledku. A pravdupovediac som si to veľké množstvo kandidátov na začiatku ani riadne neuvedomoval. Keďže sa mi už v predchádzajúcom roku pri voľbách do VÚC podarilo dosiahnuť veľmi pekný volebný výsledok, šanca uspieť v komunálnych voľbách sa mi zdala o to reálnejšia. S blížiacim sa termínom volieb a prebiehajúcou predvolebnou kampaňou som to však už až tak jednoznačne nevidel. Toto stupňujúce sa napätie ma následne sprevádzalo až do povolebnej noci. Ozaj si vydýchnuť a pocítiť úľavu a spokojnosť som dokázal až v nedeľu ráno pri vyhlásení oficiálnych výsledkov.

  • 2. Čím si myslíte, že ste voličov zaujali?

Odpovedať jednoznačne na túto otázku naozaj neviem. Podľa môjho názoru totiž voľby do mestského zastupiteľstva vôbec nie sú o niekoľkotýždňovej predvolebnej kampani s množstvom plagátov a predvolebných letákov. Dokonca si myslím, že ani príslušnosť k jednotlivým politickým stranám tu až takú významnú rolu nezastáva. Ide tu skôr o to, ako vás vnímajú ľudia vo vašom okolí z dlhodobého hľadiska a ako vás poznajú. Úplne bežné, každodenné situácie z prostredia práce, záujmových a voľno časových aktivít, bydliska a susedských vzťahov a podobne. Voličov tu totiž predstavujú ľudia, ktorých okolo seba dennodenne stretávame. A tých môže z nášho každodenného života zaujať ozaj čokoľvek.

  • 3. Od poslanca Košického ste mladší o 36 rokov. Budete od neho i od ďalších poslancov v parlamente čerpať skúsenosti?

Som si vedomý, že politických skúseností ešte veľa nemám a že táto sféra je pre mňa nová. Nikto učený však z neba nespadol a aj tu platí, že skúsenosti sa dajú nadobudnúť len každodennou prácou, zodpovedným prístupom a časom. Určite je hlavne v mojom záujme, aby som toho od skúsenejších kolegov pochytil čo najviac, a tak sa im v čo najkratšom čase stal rovnocenným partnerom a kolegom aj napriek, v niektorých prípadoch, výraznejšiemu rozdielu veku.

  • 4. Ako to bude vyzerať v praxi?

Nemám problém priznať, ak niečo neviem, preto sa určite budem pýtať na názor alebo o radu ľudí, ktorí toho z danej problematiky vedia viac, či už na základe vzdelania alebo nadobudnutých skúseností. Veľmi podstatná je tiež poctivá príprava na každé zasadanie a pravidelné a pozorné sledovanie diania v meste.

  • 5. Aké ste mali pred voľbami priority? Čo by ste z nich chceli začať v meste napĺňať?

Pred voľbami sme sa v rámci koalície dohodli na určitom spoločnom predvolebnom programe. Dohodli sme sa na ňom ako tím ľudí hodnotovo blízkych, ktorí smerujú do spoločného cieľa. Presne v tomto duchu by som teda aj naďalej rád pokračoval vo svojom fungovaní v mestskom zastupiteľstve. Ako tím spolu prebrať jednotlivé programy a zostaviť z nich jeden spoločný s určením priorít konkrétnych bodov a tým sa následne aj riadiť.

  • 6. Čo bolo vašou motiváciou kandidovať?

Bola to potreba aktívnejšie sa podieľať na fungovaní nášho mesta. Tak ako som uvádzal už aj v predvolebnej kampani, k nášmu mestu mám vrúcny vzťah. Symbolizuje pre mňa to isté, čo slovo domov. A práve tak, ako sa každý človek stará o svoj domov a má snahu ho zveľaďovať, chcel som aj ja robiť pre Poprad niečo práve v tomto duchu. Postupne priblížiť život mesta, čo najväčšej skupine ľudí, aby im dávalo pocit, že niekam naozaj patria, a že na to môžu byť aj právom hrdí. A takto v nich vzbudiť spätný záujem o mesto, ktorého by sami boli aktívnou súčasťou.

  • 7. Ste lekár. Čo viete alebo by ste chceli z vašej lekárskej praxe využiť na poste poslanca?

Pracujem v obore všeobecné lekárstvo. Tvorí ho celok pozostávajúci z troch častí (zdravotná, psychologická a sociálna). Okrem samotného zdravotného stavu mojich pacientov takmer dennodenne riešim aj rôzne situácie zo zvyšných dvoch oblastí. S úmyslom nechať si poradiť, či minimálne nájsť niekde pochopenie, ku mne prichádza pestrá škála ľudí – pacientov. Sú širokého vekového rozpätia, pochádzajú zo všetkých sociálnych vrstiev a pomerov. Základom každej úspešnej liečby je vraj prístup. A ten je pre mňa v práci jednou z najdôležitejších vecí. Toto zmýšľanie sa snažím aplikovať do všetkého, čo robím.

foto: archív Michal Rusnák

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie