Peter Handzuš Rôzne

Múzeum v Tatranskej Lomnici prešlo rekonštrukciou. Otvoria ho v sobotu

Návštevníci Tatier si už soboty 17. novembra t.r. môžu po dvojtýždňovej prestávke opätovne prísť pozrieť výstavné exponáty Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici. Pracovníci Výskumnej stanice a Múzea TANAPu totiž už v piatok ukončili náročnú údržbu a výmenu exponátov a expozícií múzea.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum v Tatranskej Lomnici prešlo rekonštrukciou. Otvoria ho v sobotu
Zdroj: Dnes24.sk

„Veľkému upratovaniu, tak ako každoročne, predchádzala dezinfekcia a dezinsekcia zbierok tak vo výstavnej ako aj v depozitnej časti múzea,“ poznamenal Peter Michelčík z Výskumnej stanice a Múzea TANAPu Štátnych lesov TANAPu.

Medzi vystavenými vypreparovanými predstaviteľmi tatranskej fauny tentoraz nepribudli žiadne nové exponáty. Kamzíka a medveďa doplnili do expozície múzea ešte počas roka. Zato ale „…každý jeden exponát musel prejsť očistou a opravou. V prípade, že bol vážnejšie poškodený, vymenili sme ho za iný, ktorý sme vybrali z depozitára,“ vysvetľuje Peter Michelčík.

Vymenené však boli takmer všetky druhy tatranskej flóry, ktoré za sklenými vitrínami podliehajú farebným a fyzikálnym zmenám. „Každoročne vymieňame približne 150 druhov kvetov, pričom kusov je to niekedy i trikrát toľko. Nie sú to vždy rovnaké druhy. Pretože sa stane, že sa nám ten ktorý nepodarí vysušiť alebo sa nevysuší správne. Nová je napríklad vachta trojlistá. Je to veľmi zriedkavý a preto vzácny druh. Ale v botanickej záhrade sa nám tak rozrástol, že sme si ho mohli dovoliť odtrhnúť, vysušiť a vystaviť pre návštevníkov múzea. Zo vzácnych a endemických druhov nechýba iskerník vysokotatranský, lyžičník tatranský, trávnička alpínska či rutovník koriandrolistý. Expozícia je navyše doplnená a niekoľko druhov lišajníkov,“ vymenúva Zuzana Kyselová, botanička Výskumnej stanice a Múzea TANAPu.

Novinkou v Múzeu TANAPu je diódové osvetlenie v prvých dvoch výstavných expozíciách – história a horská služba – zvýrazňujúce detaily expozícií a súčasne chrániace vystavené exponáty voči vplyvu UV žiarenia. Novo inštalovaný je aj bezpečnostný kamerový systém.

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici spravujú Štátne lesy TANAPu. V prevádzke je celoročne od pondelka do nedele v čase od 8.30 h do 16.00 h, od mája do septembra až do 17.00 h. Ročne navštívi múzeum takmer 30 000 návštev­níkov.

Foto: Lenka Burdová

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie