Rôzne

Na dovolenku s novým virtuálnym sprievodcom: Mapuje zaujímavosti na Slovensku a v Česku

Nového virtuálneho sprievodcu po zaujímavostiach na Slovensku a v susednej Českej republike môže verejnosť využívať od soboty.

Ilustračný obrázok k článku Na dovolenku s novým virtuálnym sprievodcom: Mapuje zaujímavosti na Slovensku a v Česku
Zdroj: Rastislav Búgel

Turistická aplikácia Xplór ponúka takmer 1000 turistických cieľov so základnými informáciami o pamiatkach, otváracích hodinách, vstupnom či tipmi, kam v okolí vyraziť.

„Xplór je aplikácia, webová stránka a suveníry. Hlavným cieľom je prispieť k rozvoju cestovného ruchu a záchrane historického a prírodného dedičstva na Slovensku i v susednom Česku,“ vysvetlil jeden z autorov projektu Róbert Hlaváč.

Projekt má štyri piliere – zaži, zdieľaj, zbieraj a pomôž. „Zaži znamená objavuj turisticky zaujímavé miesta, ohodnoť a odporuč v aplikácii. Pod zdieľaj rozumieme, že o všetko zažité sa podelíte s priateľmi či turistickými nadšencami,“ doplnil projektový manažér Peter Šimčák.

Zbieraj znamená zbieranie virtuálnych, ale aj reálnych mincí na chladničku doma v kuchyni či na chladničku v aplikácii. „Z každej zakúpenej reálnej i virtuálnej mince pôjde časť napríklad na rekonštrukciu turistického chodníka či podporu rozvoja turistickej destinácie. Toto je najpodstatnejšia časť projektu – pomáhať. Na týchto projektoch spolupracujeme s miestnymi organizáciami cestovného ruchu, občianskymi združeniami i neziskovkami a vďaka tomu vieme finančné prostriedky smerovať efektívne,“ doplnil Hlaváč.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

V súčasnosti je možné si mince zakúpiť v Bardejove, Košiciach, Banskej Štiavnici, na Horehroní i v Jánošíkových dierach v Terchovej. Na distribúciu čakajú Vysoké Tatry, Liptov, Trnava, ale aj Bratislava, Banská Bystrica či Kežmarok.

Aplikácia je k dispozícii na operačný systém Android a iOS. „Je dostupná v slovenskej i českej verzii a už pracujeme i na anglickej,“ hovorí Šimčák.

Inšpiráciou pre Xplór je úspešný projekt obnovy Jánošíkových dier v Malej Fatre občianskeho združenia Diery. „V roku 2012 tu boli chodníky zanedbané a hrozilo ich uzavretie. Pripravili sme projekt obnovy Dolných dier, obnovili prvé lávky. Postupne sa pridali podnikatelia, organizácie cestovného ruchu i návštevníci. V súčasnosti sú Horné diery kompletne obnovené a v Dolných projekt obnovy pokračuje. Verím, že myšlienka prenesená do 21. storočia bude úspešná a podarí sa aj vďaka nášmu projektu podporiť rozvoj turistických pamiatok,“ dodal Hlaváč.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM